Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Grzybobranie pracowników Nadleśnictwa Karwin

Grzybobranie pracowników Nadleśnictwa Karwin

W piątek 21 października 2022 roku uczestniczyliśmy w grzybobraniu oraz warsztatach dotyczących zasad bezpiecznego zbioru owocników grzybowych. Krótką pogadankę edukacyjną na temat zasad bezpiecznego grzybobrania dla zdrowia człowieka oraz kondycji lasu wygłosił specjalista Służby Leśnej ds. edukacji Dominik Wieczorkiewicz. Później rywalizowaliśmy w zawodach zbieractwa owoców runa leśnego. Prawie trzygodzinna rywalizacja, zachowana w atmosferze szacunku oraz zasad fair play wyłoniła, zwycięzcę, Jacka Porańczyka, podleśniczego Leśnictwa Lipki Wielkie, który zebrał 24 kilogramy podgrzybków. Drugie miejsce zajął stażysta Piotr Rezler z wynikiem 20,6 kg podgrzybków a trzecie Podleśnicza Leśnictwa Kalinówek Dorota Sikora – 18 kilogramów. Konkurencję na największy owocnik grzybowy wygrał stażysta Piotr Rezler, który znalazł borowika szlachetnego o średnicy kapelusza przekraczającej 10 centymetrów.

Na koniec pracownicy wzięli udział we wspólnym ognisku w obrębie Leśnej Wiaty Edukacyjnej w Gościmiu, gdzie zwycięzcom nagrody wręczył Pan Włodzimierz Rocławski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Karwin. Grzyby w naszym rejonie potocznie nazywane są brązowym złotem Puszczy Noteckiej. Jesienią Nadleśnictwo Karwin odwiedzają amatorzy zbieractwa z całego kraju. Udział w grzybobraniu pozwolił nam poprawić własny warsztat grzybowy oraz służyć Wam radą podczas leśnych spacerów.