Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Chociaż groby ich trawa, już porasta od lat

Chociaż groby ich trawa, już porasta od lat

Las bez wątpienia kojarzy się z miejscem skłaniającym do zadumy i refleksji. Przemierzając tajemnicze ostępy nie trudno, natknąć się na dawne cmentarze lub pojedyncze mogiły oraz nagrobki. Niektóre nekropolie są już niestety zapomniane. O ich istnieniu przypomina wznoszący się w górę bluszcz czy charakterystyczna roślinność cmentarna. Jednakże, we wszystkich tych miejscach żyje pamięć o ludziach, którzy niegdyś zamieszkiwali okoliczne miejscowości. Uczęszczali do szkół, pracowali, śmiali się, przeżywali chwile radości i osobiste dramaty. Mieli realny wpływ na dzisiejszy wygląd Puszczy Noteckiej.

Od kilku lat na początku listopada pracownicy Nadleśnictwa Karwin, konsekwentnie starają się uporządkować, któryś z  dawnych cmentarzy. Tego roku podczas ważnego Dnia Zadusznego, zagrabiliśmy liście oraz zapaliliśmy kilka zniczy w obszarze dawnego cmentarza ewangelickiego w Rąpinie (Leśnictwo Grotów). W nieodległej przyszłości zaplanowane jest uporządkowanie kolejnych cmentarze ewangelickich w terenie administracyjnym nadleśnictwa.

Informacja na temat dawnego cmentarza ewangelickiego w Rąpinie, na podstawie strony internetowej: http://endoftheroad.eu/stary-cmentarz-ewangelicki-w-rapinie/ (wgląd: 2 listopada 2021 roku):

Stary cmentarz ewangelicki w Rąpinie (Eschbruch) powstał prawdopodobnie w 1749 roku, kiedy to datuje się wybudowanie pierwszego Kościoła w Rąpinie, który został później przebudowany. Zdecydowana większość nagrobków jest zniszczona i nieczytelna.

Na podstawie: („Die Holzkirchen und Holztürme der Preussischen Ostprovinzen. Schlesien – Posen – Ostpreussen – Westpreussen – Branderburg und Pommern”, Ludwig Burgemeister, Berlin 1905),

Więcej na stronie: http://endoftheroad.eu/stary-cmentarz-ewangelicki-w-rapinie/