Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Brązowe złoto" Puszczy Noteckiej

"Brązowe złoto" Puszczy Noteckiej

Nadleśnictwo Karwin położone jest w północno-zachodniej części Puszczy Noteckiej, ogromnego kompleksu leśnego, rozpościerającego się w rozwidleniu dużych rzek Warty i Noteci. Puszcza Notecka zwana jest „Krainą Tysiąca Grzybów”. Co roku przyciąga amatorów zbieractwa z niemal całego kraju. Wybierając się na grzyby warto zapoznać się z dekalogiem grzybiarza oraz podstawowymi informacjami o grzybach, które przedstawiają pomocne infografiki opracowane przez Lasy Państwowe:

Dla turystów odwiedzających Puszczę Notecką, został przygotowany szereg ułatwień:
• w Nadleśnictwie Karwin istnieją, liczne miejsca postoju pojazdów mechanicznych, na których należy pozostawić samochód czy motocykl (mapa miejsc postoju pojazdów znajduje się w załączniku na dole strony).
• oznaczone drogi, którymi można poruszać się pojazdami mechanicznymi. Warto wiedzieć, że w myśl Ustawy o lasach, poruszanie się pojazdami mechanicznymi w lesie dopuszczone jest wyłącznie drogami publicznymi lub wewnętrznymi, ale udostępnionymi do ruchu pojazdów. Po innych drogach nie należy się absolutnie poruszać! (mapa przedstawiająca drogi publiczne oraz udostępnione do ruchu znajduje się w załączeniu na dole strony).
• tabliczki kierunkowe obrazujące odległość w kilometrach do najbliższej miejscowości czy okolicznego miejsca postoju pojazdów.
• naklejki lokalizacyjne, dzięki którym w czasie zagubienia się w lesie podasz policji, służbie leśnej czy bliskiej osobie pomocne współrzędne geograficzne.
• istnieją bezpłatne aplikacje oraz portale, dzięki którym można ustalić własną lokalizację czy dowiedzieć się o interesujących obiektach w pobliżu:
1. Aplikacja mobilna „Puszcza Notecka” - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot.puszcza_notecka&hl=pl&gl=US
2. Strona oraz aplikacja mobilna „Bank Danych o Lasach” – https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/
3. Portal turystyczny „Czas w las” - https://czaswlas.pl/mapa

Pamiętaj!
• wybierając się do lasu należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody. W razie silnego wiatru, burzy czy intensywnych opadów atmosferycznych, lepiej przełożyć na kolejny dzień wyjście na grzyby. Nie lekceważ alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – mogą uratować twoje zdrowie i życie.
• apelujemy również o rozwagę. Nie igraj z ogniem, czasem iskierka wystarczy aby wzniecić pożar okrutny w skutkach. Niedogaszony papieros może być przyczyną zaprószenia się ognia. Należy korzystać odpowiedzialnie z walorów runa leśnego. Zagrożenie pożarowe możesz sprawdzić na stronie: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ jeśli w Twoim rejonie jest najwyższy poziom zagrożenia pożarowego, korzystniej będzie wybrać się na dalszą wycieczkę.
• nie zaśmiecaj środowiska! Las sam nie produkuje śmieci, pozostawione w nim odpady komunalne, stanowią zagrożenie dla roślin oraz zwierząt leśnych.