Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Program zanocuj w lesie w Nadleśnictwie Karwin

Programu „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Karwin

Pod koniec 2019 roku Nadleśnictwo Karwin przyłączyło się do programu pilotażowego do uprawiania aktywności bushcraft i survival. W trakcie trwania pilotażu gościliśmy ponad 240 osób (według przysłanych zgłoszeń). Pomiędzy leśnikami oraz amatorami spędzania nocy pod chmurką nawiązała się dobra relacja. Starsi o przeszło trzy lata dobrych doświadczeń, postanowiliśmy uatrakcyjnić obszar. Serdecznie zapraszamy wszystkich do pobytu w Nadleśnictwie Karwin. Przygotowaliśmy do waszej dyspozycji urokliwy obszar, obfitujący w jeziora, położony w zachodniej części Puszczy Noteckiej – ogromnego kompleksu leśnego ‘Silva Magna’.

Mapa przygotowanego dla Was obszaru w Nadleśnictwie Karwin, serdecznie zapraszamy:

Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
oraz z poziomu aplikacji mBDL https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony)
  2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu:
  4. Prace z zakresu gospodarki leśnej w marcu 2024 roku w obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie", odbywają się w poodziałach leśnych: 143 b, 146 g, i 318 k ;  Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!
  5. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach kół łowieckich: Koło Łowieckie „Darz Bór” z Drezdenka, adres witryny internetowej: https://darzbordrezdenko.wordpress.com/Koło Łowieckie „Żerań” z Warszawy, adres witryny internetowej: https://klzeran.pl
  6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres: karwin@szczecin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Dominik Wieczorkiewicz d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl; 691-362-520.

Nadleśnictwo Karwin należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. braliśmy udział w kolejnym programie pilotażowym, dotyczącym używania kuchenek gazowych. Obecnie (rok 2024) jesteśmy miejscem, gdzie używanie bezpiecznych kuchenek jest dozwolone bez ograniczeń. Życzymy smacznej kawy w sercu Puszczy Noteckiej.

Drogi Bushcrafterze, korzystałeś z obszaru dedykowanego programowi "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Karwin, podziel się obserwacjami wysyłając nam zdjęcia oraz relację na adres: karwin@szczecin.lasy.gov.pl - chętnie udostępnimy w naszych kanałach społecznościowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rozpoczęliśmy sezon ochrony pożarowej lasów

Rozpoczęliśmy sezon ochrony pożarowej lasów

W zeszłym tygodniu, rozpoczęliśmy tegoroczny sezon ochrony pożarowej lasu, który potrwa do aż do późnej jesieni. Do tego czasu liczna grupa ludzi, wspomaganych przez zastępy ochotniczej oraz państwowej straży ogniowej, będzie starać się nie dopuścić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia w zachodnich lasach Puszczy Noteckiej.

W sezonie ochrony przeciwpożarowej lasów po stronie Nadleśnictwa Karwin zaangażowani są min.:

  • pełnomocnicy nadleśniczego do spraw ochrony pożarowej,
  • kierowcy samochodu patrolowo-gaśniczego,
  • dyżurni punktu alarmowo-dyspozycyjnego (PAD),
  • koordynator ochrony p-poż po stronie Nadleśnictwa Karwin,
  • obserwatorzy dostrzegalni pożarowych,
  • piloci oraz mechanik samolotów patrolowo-gaśniczych stacjonujących w Leśnej Bazie Lotniczej w Lipkach Wielkich,
  • pracownicy służby leśnej biorący udział w patrolach czy pilnowaniu pożarzysk.
  • robotnicy leśni zaangażowani podczas walki z żywiołem czy pilnowaniu pożarzysk.

Infrastruktura ochrony przeciwpożarowej Nadleśnictwa Karwin obejmuje:

  • Leśną Bazę Lotniczą w Lipkach Wielkich, gdzie stacjonują dwa samoloty patrolowo-gaśnicze typu Dromader,
  • dwie dostrzegalnie pożarowe – Leśnictwa Wilcze Doły i Kalinówek,
  • liczne punkty czerpania wody,
  • strategiczny punkt czerpania wody,
  • plan manewrowy,
  • samochód patrolowo-gaśniczy,
  • punkt alarmowo-dyspozycyjny wyposażony w stałą łączność radiową.

Lasy Państwowe rok rocznie przy dobrej współpracy ze strażą ogniową oraz liczną grupą osób zaangażowanych w ochronę pożarową, dbają o ciągłość życia drzewostanów. Infrastruktura przeciwpożarowa jest nieustanie modernizowana co niesie za sobą ogromne nakłady finansowe.

W zeszłym roku Nadleśnictwo Karwin przeżyło tragiczny rok, odnotowując ponad czterdzieści! Pożarów lasu. Niestety w dużej mierze spowodowane były czynnikiem ludzkim – podpaleniem z premedytacją. Podpalacza pomimo wyznaczonej nagrody nie udało się uchwycić.

Życzymy sobie wzajemnie, aby ten rok okazał się spokojniejszy. Las pali się szybko, odnawia się latami.