Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Program zanocuj w lesie w Nadleśnictwie Karwin

Programu „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Karwin

Pod koniec 2019 roku Nadleśnictwo Karwin przyłączyło się do programu pilotażowego do uprawiania aktywności bushcraft i survival. W trakcie trwania pilotażu gościliśmy ponad 240 osób (według przysłanych zgłoszeń). Pomiędzy leśnikami oraz amatorami spędzania nocy pod chmurką nawiązała się dobra relacja. Starci o rok doświadczeń, postanowiliśmy uatrakcyjnić obszar. Serdecznie zapraszamy wszystkich do pobytu w Nadleśnictwie Karwin. Przygotowaliśmy do waszej dyspozycji urokliwy obszar, obfitujący w jeziora, położony w zachodniej części Puszczy Noteckiej – ogromnego kompleksu leśnego ‘Silva Magna’.

Mapa przygotowanego dla Was obszaru w Nadleśnictwie Karwin:

Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
oraz z poziomu aplikacji mBDL https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony)
 2. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
 3. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu:
 4. prace z zakresu gospodarki leśnej w lipcu 2021 roku w obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie", odbywają się w poodziałach leśnych: 317 j, 321 i, 321 j, 322 g, 489 i, 393 d, 393 f, 145 b, 145 d, 324 f  . Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!
 5. w okresie lipiec-sierpień 2021 część pododdziałów leśnych znajdujących się w obszarze "Zanocuj w lesie" tj. 481 f, 488f, 488 i, 489 a 491 g, 490 a, 491 a, 491 i, 491 b, 578 b oraz 584 a zostało udostępnionych pod organizację letniego wypoczynku zorganizowanych grup harcerskich. W okresie wakacji szkolnych wspomniane wydzielenia mogą być czasowo niedostępne dla indywidualnych biwakujących.
 6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach kół łowieckich:
  Koło Łowieckie „Darz Bór” z Drezdenka, adres witryny internetowej: https://darzbordrezdenko.wordpress.com/,
  Koło Łowieckie „Żerań” z Warszawy, adres witryny internetowej: https://klzeran.pl
 7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres: karwin@szczecin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Dominik Wieczorkiewicz d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl; 691-362-520.

Nadleśnictwo Karwin należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.  

Drogi Bushcrafterze, korzystałeś z obszaru dedykowanego programowi "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Karwin, pozostaw własny ślad biorąc udział w badaniu ankietowym dostępnym pod linkiem: Ankieta "Zanocuj w lesie" - użytkownicy (ewaluacja.eu)

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśna Baza Lotnicza w Lipkach Wielkich

Leśna Baza Lotnicza w Lipkach Wielkich

Pożary stanowią jedno z największych zagrożeń dla lasów nadzorowanych przez Nadleśnictwo Karwin. W ubogich sosnowych drzewostanach Puszczy Noteckiej, ogień rozprzestrzenia się nadzwyczajnie szybko. Zaledwie drobna iskra wystarczy, aby wywołać pożar niosący katastrofalne skutki w środowisku przyrodniczym. Drzewa dotknięte pożarem odnawiają się dziesiątki lat. Dla porównania warto wiedzieć, że miejsce w którym pali się kilkugodzinne, wieczorne ognisko do stanu naturalnego powraca przez okres co najmniej pięciu lat. O ile niektóre rośliny są w stanie zregenerować się, o tyle mieszkańcy lasu giną na zawsze pośród bliźniaczych płomieni ognia.

Zeszły rok (2020) okazał się najtragiczniejszym w długoletniej historii Nadleśnictwa Karwin. Od połowy marca do połowy października (czas trwania sezonu ochrony przeciwpożarowej lasu) odnotowano ponad czterdzieści pożarów. Niestety większość z nich została spowodowana przez czynnik ludzki, podpalenia z premedytacją. Dzięki skoordynowanej pracy straży pożarnej oraz sił pożarniczych Nadleśnictwa Karwin, udało się uniknąć dużego w skutkach wielkopowierzchniowego pożaru lasu.

Opwiadający o ludziach walczących z żywiołem na szeroką skale nie można pominąć pracowników Leśnej Bazy Lotniczej w Lipkach Wielkich. Samo lądowisko powstało w 1989 roku. Wyposażone jest w 800-metrowy asfaltowy pas startowy, hangar, budynek lotniska oraz magazyn środków chemicznych. Każdego roku bazują w jej obszarze dwa samoloty gaśnicze typu M18B Dromader, o masie ładunku wodnego przekraczającego dwie tony. Więcej na temat samolotów gaśniczych pisaliśmy w zeszłym roku na łamach artykułu „Poznaj samoloty gaśnicze” w odsłonie witryny Nadleśnictwa Karwin: https://karwin.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci1/-/asset_publisher/1M8a/content/poznaj-samoloty-gasnicze

Załogę bazy stanowi dwóch pilotów oraz niezawodny mechanik lotniczy. Przylatują do Lipek Wielkich w połowie marca i pozostają w niej przeszło pół roku. Poza gaszeniem pożarów piloci dromaderów z wykorzystaniem samolotów Dromader M18B, wykonują opryski przeciw szkodliwym szkodnikom owadzim. Pracownicy z Lipek Wielkich mają duże doświadczenie w pracach agrokulturowych, na które wskazuje praca w walce z szarańczą w Libii, Algierii czy dawnej Persji (Iranie). Wróćmy na nasze podwórko, patrolują kilka nadleśnictw położonych w województwie lubuskim oraz kilka w południowych rubieżach województwa zachodniopomorskiego. Każdego dnia realizują loty patrolowe obserwując potencjalne miejsca powstania pożaru lasu.

Podczas wezwania samoloty stanowią potężny front walki z żywiołem. Często zrzut wody z powietrza ratuje las przed większym pożarem. Natomiast samo przybycie samolotów jest zbawienne dla pracującej w trudzie straży ogniowej. Dzięki ich niestrudzonej pracy udało się uniknąć tragedii wiele razy. Co więcej pracownicy lądowiska w Lipkach Wielkich w skromny sposób, ale z największą pasją opowiadają o swej pracy. Tym samym wspomagają edukację ekologiczną nadleśnictwa oraz straży pożarnej. W naszych oczach pozostają szarą eminencją, bohaterami którym zawdzięczamy dobrą kondycją lasu.

Pełnomocnik regionalnego punktu alarmowo-dyspozycyjnego (RPAD) posiada możliwość dysponowania samolotami, pozostając w kontakcie z pilotami jest w stanie podać dokładne koordynaty co skraca czas dolotu dromaderów do miejsca pożaru.