Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Program zanocuj w lesie w Nadleśnictwie Karwin

Programu „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Karwin

Pod koniec 2019 roku Nadleśnictwo Karwin przyłączyło się do programu pilotażowego do uprawiania aktywności bushcraft i survival. W trakcie trwania pilotażu gościliśmy ponad 240 osób (według przysłanych zgłoszeń). Pomiędzy leśnikami oraz amatorami spędzania nocy pod chmurką nawiązała się dobra relacja. Starci o rok doświadczeń, postanowiliśmy uatrakcyjnić obszar. Serdecznie zapraszamy wszystkich do pobytu w Nadleśnictwie Karwin. Przygotowaliśmy do waszej dyspozycji urokliwy obszar, obfitujący w jeziora, położony w zachodniej części Puszczy Noteckiej – ogromnego kompleksu leśnego ‘Silva Magna’.

Mapa przygotowanego dla Was obszaru w Nadleśnictwie Karwin:

Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
oraz z poziomu aplikacji mBDL https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony)
 2. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
 3. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu:
 4. prace z zakresu gospodarki leśnej w lipcu 2021 roku w obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie", odbywają się w poodziałach leśnych: 235 g; 489 k; 405 i;   . Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!
 5. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach kół łowieckich:
  Koło Łowieckie „Darz Bór” z Drezdenka, adres witryny internetowej: https://darzbordrezdenko.wordpress.com/,
  Koło Łowieckie „Żerań” z Warszawy, adres witryny internetowej: https://klzeran.pl
 6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres: karwin@szczecin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Dominik Wieczorkiewicz d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl; 691-362-520.

Nadleśnictwo Karwin należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.  

Drogi Bushcrafterze, korzystałeś z obszaru dedykowanego programowi "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Karwin, pozostaw własny ślad biorąc udział w badaniu ankietowym dostępnym pod linkiem: Ankieta "Zanocuj w lesie" - użytkownicy (ewaluacja.eu)

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Brązowe złoto" Puszczy Noteckiej

"Brązowe złoto" Puszczy Noteckiej

Nadleśnictwo Karwin położone jest w północno-zachodniej części Puszczy Noteckiej, ogromnego kompleksu leśnego, rozpościerającego się w rozwidleniu dużych rzek Warty i Noteci. Puszcza Notecka zwana jest „Krainą Tysiąca Grzybów”. Co roku przyciąga amatorów zbieractwa z niemal całego kraju. Wybierając się na grzyby warto zapoznać się z dekalogiem grzybiarza oraz podstawowymi informacjami o grzybach, które przedstawiają pomocne infografiki opracowane przez Lasy Państwowe:

Dla turystów odwiedzających Puszczę Notecką, został przygotowany szereg ułatwień:
• w Nadleśnictwie Karwin istnieją, liczne miejsca postoju pojazdów mechanicznych, na których należy pozostawić samochód czy motocykl (mapa miejsc postoju pojazdów znajduje się w załączniku na dole strony).
• oznaczone drogi, którymi można poruszać się pojazdami mechanicznymi. Warto wiedzieć, że w myśl Ustawy o lasach, poruszanie się pojazdami mechanicznymi w lesie dopuszczone jest wyłącznie drogami publicznymi lub wewnętrznymi, ale udostępnionymi do ruchu pojazdów. Po innych drogach nie należy się absolutnie poruszać! (mapa przedstawiająca drogi publiczne oraz udostępnione do ruchu znajduje się w załączeniu na dole strony).
• tabliczki kierunkowe obrazujące odległość w kilometrach do najbliższej miejscowości czy okolicznego miejsca postoju pojazdów.
• naklejki lokalizacyjne, dzięki którym w czasie zagubienia się w lesie podasz policji, służbie leśnej czy bliskiej osobie pomocne współrzędne geograficzne.
• istnieją bezpłatne aplikacje oraz portale, dzięki którym można ustalić własną lokalizację czy dowiedzieć się o interesujących obiektach w pobliżu:
1. Aplikacja mobilna „Puszcza Notecka” - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot.puszcza_notecka&hl=pl&gl=US
2. Strona oraz aplikacja mobilna „Bank Danych o Lasach” – https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/
3. Portal turystyczny „Czas w las” - https://czaswlas.pl/mapa

Pamiętaj!
• wybierając się do lasu należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody. W razie silnego wiatru, burzy czy intensywnych opadów atmosferycznych, lepiej przełożyć na kolejny dzień wyjście na grzyby. Nie lekceważ alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – mogą uratować twoje zdrowie i życie.
• apelujemy również o rozwagę. Nie igraj z ogniem, czasem iskierka wystarczy aby wzniecić pożar okrutny w skutkach. Niedogaszony papieros może być przyczyną zaprószenia się ognia. Należy korzystać odpowiedzialnie z walorów runa leśnego. Zagrożenie pożarowe możesz sprawdzić na stronie: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ jeśli w Twoim rejonie jest najwyższy poziom zagrożenia pożarowego, korzystniej będzie wybrać się na dalszą wycieczkę.
• nie zaśmiecaj środowiska! Las sam nie produkuje śmieci, pozostawione w nim odpady komunalne, stanowią zagrożenie dla roślin oraz zwierząt leśnych.