Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Projekty rozwojowe w Nadleśnictwie Karwin w latach 2016-2022

Projekty rozwojowe w Nadleśnictwie Karwin w latach 2016-2022

Nadleśnictwo Karwin od 2016 bierze czynny udział w ogólnopolskich projektach rozwojowych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, współfinansowanych ze środków Funduszy Europejskich. Dzięki uczestnictwu w projektach, między innymi rozbudowano obiekty małej retencji wodnej oraz ulepszono zaplecze techniczne ochrony pożarowej lasów.

  1. „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmiany klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”.

W ramach , którego w Nadleśnictwie Karwin wybudowanie zostanie łącznie 16 obiektów małej retencji. Głównym celem podejmowanych działań jest przywrócenie funkcji obszarom mokradłowym, spowolnienie spływu powierzchniowego i utrzymanie wody w środowisku leśnym i jego otoczeniu. Na 15 z planowanych do wykonania obiektów zadanie będzie polegało na budowie urządzeń piętrzących w postaci progów i zastawek, w jednym przypadku w ramach projektu odtworzony zostanie zarośnięty staw śródleśny.

Celem nadrzędnym „Kompleksowego PROJEKTU adaptacji lasów i leśnictwa do zmiany klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych” realizowanego w obszarze Lasów Państwowych jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu. Więcej na temat projektu można dowiedzieć się oglądając film pt. „Woda i las”

2. „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów”.

W ramach projektu "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" Nadleśnictwo Karwin zakupiła samochód patrolowo gaśniczy.

Celem projektu jest zmniejszenie negatywnych skutków wywoływanych przez pożary w lasach oraz sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia i minimalizowanie strat, a w dalszej perspektywie – zmniejszenie średniej powierzchni pożarów i rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szczególnie w nadleśnictwach zakwalifikowanych do I kategorii zagrożenia pożarowego. Jednym z takich nadleśnictw jest właśnie Nadleśnictwo Karwin. Więcej o informacji o projekcie prezentuje poniższy film pt. „Zapobiegać, przeciwdziałać, ograniczać – projekt ochrony przeciwpożarowej lasów.