Wydawca treści Wydawca treści

O nadleśnictwie - położenie

Nasze a b c d... czyli położenie Nadleśnictwa Karwin

a. Nadleśnictwo Karwin położone jest w województwie lubuskim, na terenie powiatów: Strzelecko-Drezdeneckiego, Gorzowskiego i Międzyrzeckiego, gmin: Drezdenko, Santok, Skwierzyna.

b. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 23 485,48 ha, w jego skład wchodzi jeden obręb ewidencyjny - obręb Karwin. Trzynaście leśnictw oraz gospodarstwo szkółkarskie.

c. Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej lasy Nadleśnictwa położone są w III Krainie Wielkopolsko – Pomorskiej, Dzielnicy Kotliny Gorzowskiej, Mezoregionu Puszczy Noteckiej.

d. Pod względem fizycznogeograficznym obszar Nadleśnictwa znajduje się w Regionie Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, Mezoregionie Kotliny Gorzowskiej.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Słupek oddziałowy - leśny lokalizator turysty

Słupek oddziałowy - leśny lokalizator turysty

Podczas spacerów po lesie, możemy natknąć się na liczne "nieco" tajemnicze kamienne słupki. Ich górna część pomalowana jest na biało, natomiast na bokach umieszczone są jedno, dwu lub nawet trzycyfrowe numery. To właśnie dzięki nim odczytamy numer oddziału leśnego. Oddziały leśne potocznie nazywane są „kwadratami”, „sektorami”, czy „działkami”.  Przeciętny oddział leśny posiada kształt prostokąta o powierzchni około 25 hektarów. Krótszy bok liczy najczęściej około 400 metrów, dłuższy mieści się w granicy 600 do 700 metrów.

Numeracja oddziałów nie jest przypadkowa. Zasadą jest rozpoczęcie numerowania od północnego wschodu - numer 1 - kolejno poziomymi pasami w kierunku południowego zachodu, aż do ostatniego numeru w danym nadleśnictwie (np. numer 542) Oddziały leśne są oddzielone od siebie za pomocą bezdrzewnych pasów, mogących niekiedy służyć, jako drogi transportowe. Podział jest znakomicie widoczny na zdjęciach satelitarnych (np. Google Maps).

Przenalizujmy przykład z obrazka dołączonego do artykułu. Na wprost turysty po lewej ręce znajduje się oddział nr 177, a po prawej nr 176. Ponieważ numeracja przebiega ze wschodu na zachód, wiemy, że po prawej stronie infografiki jest wschód (mniejszy numer), a po lewej zachód (większy numer). Możemy również wywnioskować, że turysta ma przed sobą północ, a za sobą południe. Niewidoczne numery na słupku, zgodnie z regułą będą miały niższe numery (np. 44 i 45).