Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa

Nasze lasy

O tym, jakie gatunki drzew tworzą lasy Nadleśnictwa Karwin, decydują przede wszystkim trudne warunki przyrodnicze. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wydmy śródlądowe, na których wykształciły się siedliska borowe, przeważnie ubogie. Teren urozmaicają występujące gdzieniegdzie międzywydmowe mokradła, torfowiska oraz jeziora.

Mała ilość opadów atmosferycznych powoduje, że niewiele gatunków wytrzymuje takie realia. Drzewostany tworzy przede wszystkim sosona. Pozostałe gatunki, takie jak brzoza, dąb, olsza, świerk i buk, spotyka się znacznie radzeij.

Nadleśnictwo Karwin obejmuje obszar 23 489,61 ha.
W skład jednostki wchodzi trzynaście leśnictw: Ustronie, Grotów, Sosnówka, Odyniec, Lubiatów, Irena, Wilcze Doły, Solecko, Kościelec, Bukowo, Kalinówek, Lipki Wielkie, Gościnowo oraz Szkółka Leśna w Gościmiu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zespół Lokalnej Współpracy - spotkanie

Zespół Lokalnej Współpracy - spotkanie

W dniu 19.04.2024 r. w siedzibie Nadleśnictwa Karwin odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy powołanego Decyzją nr 9 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie z dnia 06.02.2024 r. w sprawie powołania Zespołu Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Karwin.

Podczas kameralnej części spotkania została przedstawiona krótka prezentacja na temat Nadleśnictwa Karwin, zasad i celów urządzania lasu oraz wytycznych dotyczących zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej.

Nadleśnictwo Karwin przedstawiło propozycję zasięgu lasów o zwiększonej funkcji społecznej poddając ją pod dyskusję.

Członkowie Zespołu nie zgłosili uwag do przedstawionej propozycji, z zastrzeżeniem, że do wyjaśnienia pozostaje kwestia, czy do terenów leśnych położonych na zachód od obwodnicy Drezdenka będzie swobodny dostęp dla ludności. Zgodnie postanowiono, że w przypadku braku połączenia kompleksu leśnego na zachód od obwodnicy z miastem nie ma potrzeby włączania tych terenów do lasów o zwiększonej funkcji społecznej.

Następnie uczestnicy spotkania udali się na do największego kompleksu lasów o zwiększonej funkcji społecznej tzw. „lasu miejskiego” na terenie Leśnictwa Irena, gdzie wykonawca prac urządzeniowych przedstawił planowane na lata 2025-2034 wskazania gospodarcze. Planowane prace uwzględniają społeczną funkcję tych lasów. Uczestnicy spotkania nie zgłosili zastrzeżeń do planowanych działań.