Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Zagrożenia biotyczne:

     Z czynników biotycznych największe zagrożenie w ostatnich latach stwarza zwierzyna płowa Dominującym rodzajem uszkodzeń jest spałowanie i zgryzanie, a najczęstszym sprawcą szkód jest jeleń. 

     Co kilka lat na terenie nadleśnictwa ma miejsce gradacja- czyli masowy pojaw szkodników owadzich. Najczęściej przyczyną gradacji są populacje: brudnicy mniszki, barczatki sosnówki, strzygoni choinówki, poprocha cetyniaka i boreczników.

Ochrona przed szkodliwymi owadami polega na ciągłej obserwacji i prognozowaniu m.in. poprzez rozwieszanie pułapek feromonowych do odłowu szkodników - na podstawie ilości szkodnika można określić czy nie nastąpił wzrost populacji. Dopóki panuje w lesie równowaga ekologiczna nie zachodzi konieczność ingerencji leśników w środowisko. W celu utrzymania równowagi ekologicznej zakładane są remizy - dla sprzymierzeńców lasu: ptaków, płazów, gadów, drobnych ssaków i pająków.Wokół rozwiesza się sztuczne gniazda lęgowe i noclegowe dla ptaków i nietoperzy. Dopiero gdy te metody zawiodą i wystąpi gradacja zagrażająca dużym kompleksom, leśnicy przystępują do zabiegów ratunkowych poprzez opryski samolotowe. 

Zagrożenia abiotyczne:

     Z czynników abiotycznych największe zagrożenie dla Nadleśnictwa Karwin  stwarzają:  susze oraz niski poziom wód gruntowych. Niedobór wody na terenie nadleśnictwa jest w części rekompensowany przez budowę sztucznych zbiorników wodnych, wykorzystując do tego celu naturalne obniżenia terenu. 

Zagrożenia antropogeniczne:

     Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

- ochrona lasu przed pożarami,
- zaśmiecanie lasów,
- zanieczyszczenia przemysłowe.

Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXI Święto Podgrzybka w Skwierzynie

XXI Święto Podgrzybka w Skwierzynie

W Skwierzynie w pobliżu Centrum Kształcenia Zawodowego odbyło XXI Święto Podgrzybka. Międzyregionalne wydarzenie integrujące Wielkopolan oraz Lubuszan.

W rozbudowanym programie wydarzenia znalazły między innymi:
- zawody wędkarskie o „Puchar Burmistrza Skwierzyny” na Promenadzie Nadwarciańskiej,
- międzyszkolne zawody sportowe „BOLETUS”,
- zawody pilarzy,
- turniej miast Skwierzyna kontra Międzychód,
- pokaz prac maszyn leśnych,
- pokazy o tematyce łowieckiej,
- leśne stoiska promocyjno - edukacyjne nadleśnictw Skwierzyna, Międzychód, Sieraków, Oborniki oraz Karwin.

Wieczorem odbył się koncert zespołów „RED QUEEN”.

Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Karwin nawiązywało do użytkowania lasu na przestrzeni stuletniej historii istnienia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Eksponaty pochodziły ze zbiorów Państwa Kaczorowskich, założycieli Izby Edukacji Leśnej w Dobrojewie. Namiot dzieliliśmy wraz z pracownikami Nadleśnictwa Oborniki, którzy zabrali ze sobą nie lada atrakcję, dwie pary nowoczesnych okularów VR, które przeniosły dzieci do lasu, oddziaływując jednocześnie na kilka zmysłów. W obrębie wspólnego stoiska nadleśnictw Karwin oraz Oborniki znalazły się liczne gry i rebusy leśne, kolorowanki oraz słodki poczęstunek.