Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Zagrożenia biotyczne:

     Z czynników biotycznych największe zagrożenie w ostatnich latach stwarza zwierzyna płowa Dominującym rodzajem uszkodzeń jest spałowanie i zgryzanie, a najczęstszym sprawcą szkód jest jeleń. 

     Co kilka lat na terenie nadleśnictwa ma miejsce gradacja- czyli masowy pojaw szkodników owadzich. Najczęściej przyczyną gradacji są populacje: brudnicy mniszki, barczatki sosnówki, strzygoni choinówki, poprocha cetyniaka i boreczników.

Ochrona przed szkodliwymi owadami polega na ciągłej obserwacji i prognozowaniu m.in. poprzez rozwieszanie pułapek feromonowych do odłowu szkodników - na podstawie ilości szkodnika można określić czy nie nastąpił wzrost populacji. Dopóki panuje w lesie równowaga ekologiczna nie zachodzi konieczność ingerencji leśników w środowisko. W celu utrzymania równowagi ekologicznej zakładane są remizy - dla sprzymierzeńców lasu: ptaków, płazów, gadów, drobnych ssaków i pająków.Wokół rozwiesza się sztuczne gniazda lęgowe i noclegowe dla ptaków i nietoperzy. Dopiero gdy te metody zawiodą i wystąpi gradacja zagrażająca dużym kompleksom, leśnicy przystępują do zabiegów ratunkowych poprzez opryski samolotowe. 

Zagrożenia abiotyczne:

     Z czynników abiotycznych największe zagrożenie dla Nadleśnictwa Karwin  stwarzają:  susze oraz niski poziom wód gruntowych. Niedobór wody na terenie nadleśnictwa jest w części rekompensowany przez budowę sztucznych zbiorników wodnych, wykorzystując do tego celu naturalne obniżenia terenu. 

Zagrożenia antropogeniczne:

     Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

- ochrona lasu przed pożarami,
- zaśmiecanie lasów,
- zanieczyszczenia przemysłowe.

Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rozpoczęliśmy sezon ochrony pożarowej lasów

Rozpoczęliśmy sezon ochrony pożarowej lasów

W zeszłym tygodniu, rozpoczęliśmy tegoroczny sezon ochrony pożarowej lasu, który potrwa do aż do późnej jesieni. Do tego czasu liczna grupa ludzi, wspomaganych przez zastępy ochotniczej oraz państwowej straży ogniowej, będzie starać się nie dopuścić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia w zachodnich lasach Puszczy Noteckiej.

W sezonie ochrony przeciwpożarowej lasów po stronie Nadleśnictwa Karwin zaangażowani są min.:

  • pełnomocnicy nadleśniczego do spraw ochrony pożarowej,
  • kierowcy samochodu patrolowo-gaśniczego,
  • dyżurni punktu alarmowo-dyspozycyjnego (PAD),
  • koordynator ochrony p-poż po stronie Nadleśnictwa Karwin,
  • obserwatorzy dostrzegalni pożarowych,
  • piloci oraz mechanik samolotów patrolowo-gaśniczych stacjonujących w Leśnej Bazie Lotniczej w Lipkach Wielkich,
  • pracownicy służby leśnej biorący udział w patrolach czy pilnowaniu pożarzysk.
  • robotnicy leśni zaangażowani podczas walki z żywiołem czy pilnowaniu pożarzysk.

Infrastruktura ochrony przeciwpożarowej Nadleśnictwa Karwin obejmuje:

  • Leśną Bazę Lotniczą w Lipkach Wielkich, gdzie stacjonują dwa samoloty patrolowo-gaśnicze typu Dromader,
  • dwie dostrzegalnie pożarowe – Leśnictwa Wilcze Doły i Kalinówek,
  • liczne punkty czerpania wody,
  • strategiczny punkt czerpania wody,
  • plan manewrowy,
  • samochód patrolowo-gaśniczy,
  • punkt alarmowo-dyspozycyjny wyposażony w stałą łączność radiową.

Lasy Państwowe rok rocznie przy dobrej współpracy ze strażą ogniową oraz liczną grupą osób zaangażowanych w ochronę pożarową, dbają o ciągłość życia drzewostanów. Infrastruktura przeciwpożarowa jest nieustanie modernizowana co niesie za sobą ogromne nakłady finansowe.

W zeszłym roku Nadleśnictwo Karwin przeżyło tragiczny rok, odnotowując ponad czterdzieści! Pożarów lasu. Niestety w dużej mierze spowodowane były czynnikiem ludzkim – podpaleniem z premedytacją. Podpalacza pomimo wyznaczonej nagrody nie udało się uchwycić.

Życzymy sobie wzajemnie, aby ten rok okazał się spokojniejszy. Las pali się szybko, odnawia się latami.