Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyjątkowo długi sezon grzybowy w Puszczy Noteckiej

Wyjątkowo długi sezon grzybowy w Puszczy Noteckiej

Obfite zbiory w połowie listopada? Tak w terenie Nadleśnictwa Karwin nadal możemy spotkać licznie występujące owocniki grzybów jadalnych.

Od kilku dni amatorzy zbieractwa przesyłają nam zdjęcia borowików, podgrzybków rydzy, gąsek, kani, opieniek a nawet grzybów znanych, jako te wcześniejsze - koźlarze, maślaki pstre czy kurki. Relatywnie duża ilość opadów, sprzyjająca wilgotność oraz wysoka temperatura (jak na późną jesień) sprzyjają rozwojowi owocników grzybowych. Dlatego też na naszym terenie nadal działają skupy runa leśnego a turyści bez większego problemu zbierają grzyby na smaczną jajecznicę czy jesienne przetwory.

Warto zaznaczyć, że grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów oraz w zasadzie bez ograniczeń. Rzecz jasna istnieją pewne wyjątki np. grzybów nie wolno zbierać
w uprawach drzew do 4 metrów wysokości, powierzchniach gdzie odbywa się ścinka drzew czy obszarach ochrony ścisłej, np. rezerwatach przyrody.

Udając się na grzybobranie samochodem, pojazd należy pozostawić w przygotowanych miejscach postoju pojazdów. Pozostawienie auta na drodze może utrudnić prace związane z gospodarką leśną lub utrudnić dojazd służb do miejsca zdarzenia – straży leśnej, policji, pogotowia ratunkowego czy straży ogniowej. Wybierając się do lasu w towarzystwie psa, należy przez cały czas trzymać go na smyczy. O ile nasz pupil jest niezwykle przyjazny a jedyne, co może zrobić to „zalizać” drugiego człowieka to warto wiedzieć, że dla mieszkańców lasu (saren, dzików, jeleni, zajęcy, wilków) obecność psa wywołuje ogromny stres.

Co jeszcze warto wiedzieć podczas grzybobrania przedstawia poniższa infografika:

 

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat grzybów znajdują się na stronie: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/faq/grzyby