Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadleśnictwo Karwin sprawuje nadzór nad lasami innej własności w ramach porozumienia pomiędzy Nadleśniczym a Starostą Gorzowskim, Strzelecko–Drezdeneckim i Międzyrzeckim. Ogólna powierzchnia tych lasów wynosi 153,32 ha, dla lasów sporządzono inwentaryzacje stanu lasu.

L.p

Starostwo Powiatowe

Powierzchnia

1

Strzelce Krajeńskie

136,6288 ha

2

Międzyrzec

1,2500 ha

3

Gorzów Wielkopolski

15,4362 ha

Lasy prywatne stanowią około 19 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.

Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii?

Jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii?

Liczne apele oraz prośby w związku z rozpowszechnianiem się zagrożenia epidemiologicznego skupiają się w ogromnej mierze na haśle - #zostańwdomu.

Izolacja społeczna wydaje się jedną z najlepszych metod spowalniających wzrost zachorowań. Jednak wielu ludzi wykorzystując czas, kiedy większość miejsc sprzyjających rozwojowi kultury czy rozrywki zostało zamkniętych wybiera leśne spacery. Po prawdzie Puszcza Notecka to najmniej zaludniony rejon kraju, jednak jako gospodarze jej części zachęcamy Was do pozostania w domu.

Czas ten warto spędzić na pogłębianiu wiedzy i zapoznanie się min.
🐾 z aplikacją Puszcza Notecka
🐾 stronami i materiałami publikowanymi w swoich mediach przez okoliczne Nadleśnictwa,
🐾 dobrą książką lub filmem

W czasie ewentualnych wycieczek do lasu pamiętajcie jednak o podstawowych zasadach. Udając się na leśną przechadzkę działajcie tak, aby zachowanie nie powodowało paniki innych oraz przede wszystkim nie przysposobiło dodatkowej pracy ludzi, dla których ten czas to okres wzmożonego wysiłku - służby medyczne.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Lasów Państwowych: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/koronawirus-jak-bezpiecznie-wybrac-sie-do-lasu-w-czasie-epidemii