Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadleśnictwo Karwin sprawuje nadzór nad lasami innej własności w ramach porozumienia pomiędzy Nadleśniczym a Starostą Gorzowskim, Strzelecko–Drezdeneckim i Międzyrzeckim. Ogólna powierzchnia tych lasów wynosi 153,32 ha, dla lasów sporządzono inwentaryzacje stanu lasu.

L.p

Starostwo Powiatowe

Powierzchnia

1

Strzelce Krajeńskie

136,6288 ha

2

Międzyrzec

1,2500 ha

3

Gorzów Wielkopolski

15,4362 ha

Lasy prywatne stanowią około 19 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.

Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Brązowe złoto" Puszczy Noteckiej

"Brązowe złoto" Puszczy Noteckiej

Nadleśnictwo Karwin położone jest w północno-zachodniej części Puszczy Noteckiej, ogromnego kompleksu leśnego, rozpościerającego się w rozwidleniu dużych rzek Warty i Noteci. Puszcza Notecka zwana jest „Krainą Tysiąca Grzybów”. Co roku przyciąga amatorów zbieractwa z niemal całego kraju. Wybierając się na grzyby warto zapoznać się z dekalogiem grzybiarza oraz podstawowymi informacjami o grzybach, które przedstawiają pomocne infografiki opracowane przez Lasy Państwowe:

Dla turystów odwiedzających Puszczę Notecką, został przygotowany szereg ułatwień:
• w Nadleśnictwie Karwin istnieją, liczne miejsca postoju pojazdów mechanicznych, na których należy pozostawić samochód czy motocykl (mapa miejsc postoju pojazdów znajduje się w załączniku na dole strony).
• oznaczone drogi, którymi można poruszać się pojazdami mechanicznymi. Warto wiedzieć, że w myśl Ustawy o lasach, poruszanie się pojazdami mechanicznymi w lesie dopuszczone jest wyłącznie drogami publicznymi lub wewnętrznymi, ale udostępnionymi do ruchu pojazdów. Po innych drogach nie należy się absolutnie poruszać! (mapa przedstawiająca drogi publiczne oraz udostępnione do ruchu znajduje się w załączeniu na dole strony).
• tabliczki kierunkowe obrazujące odległość w kilometrach do najbliższej miejscowości czy okolicznego miejsca postoju pojazdów.
• naklejki lokalizacyjne, dzięki którym w czasie zagubienia się w lesie podasz policji, służbie leśnej czy bliskiej osobie pomocne współrzędne geograficzne.
• istnieją bezpłatne aplikacje oraz portale, dzięki którym można ustalić własną lokalizację czy dowiedzieć się o interesujących obiektach w pobliżu:
1. Aplikacja mobilna „Puszcza Notecka” - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot.puszcza_notecka&hl=pl&gl=US
2. Strona oraz aplikacja mobilna „Bank Danych o Lasach” – https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/
3. Portal turystyczny „Czas w las” - https://czaswlas.pl/mapa

Pamiętaj!
• wybierając się do lasu należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody. W razie silnego wiatru, burzy czy intensywnych opadów atmosferycznych, lepiej przełożyć na kolejny dzień wyjście na grzyby. Nie lekceważ alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – mogą uratować twoje zdrowie i życie.
• apelujemy również o rozwagę. Nie igraj z ogniem, czasem iskierka wystarczy aby wzniecić pożar okrutny w skutkach. Niedogaszony papieros może być przyczyną zaprószenia się ognia. Należy korzystać odpowiedzialnie z walorów runa leśnego. Zagrożenie pożarowe możesz sprawdzić na stronie: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ jeśli w Twoim rejonie jest najwyższy poziom zagrożenia pożarowego, korzystniej będzie wybrać się na dalszą wycieczkę.
• nie zaśmiecaj środowiska! Las sam nie produkuje śmieci, pozostawione w nim odpady komunalne, stanowią zagrożenie dla roślin oraz zwierząt leśnych.