Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Celem łowiectwa jest:

- ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych;

- ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny;                       

- uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego;

- spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.    

Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa ma na celu przede wszystkim dostosowanie liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej zwierząt łownych do poziomu, który zapewniłby możliwość realizacji celów hodowli lasu. Zagospodarowanie obwodów łowieckich na terenie Nadleśnictwa Karwin prowadzone są przez koła łowieckie w następujących formach:

  1. poletka łowieckie – 19,73 ha
  2. pasy zaporowe  – 23 szt (4,95 km)
  3. paśniki – 21 szt.
  4. lizawki – 472 szt.
  5. zagospodarowane łąki śródleśne i przyleśne – 40,05 ha
  6. ambony – 229 szt.

Dokarmianie:

  • karma objętościowo sucha – 2,10 tony
  • karma objętościowo soczysta – 133,50 ton
  • karma treściwa – 62,50 tony
  • sól – 3,20 ton

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kolejny pożar w Nadleśnictwie Karwin

Kolejny pożar w Nadleśnictwie Karwin

Trzeci rok chronicznej suszy daje się ostro we znaki leśnej straży pożarniczej. Do kolejnego w tym roku pożaru lasu doszło 21 maja 2020 r. o godzinie 13.30. Spaleniu uległa ściółka leśna w drzewostanie sosnowym 48-letnim na terenie Leśnictwa Grotów. Przyczyna powstania pożaru jest dotąd nieustalona.

W akcji gaśniczej brały udział dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Drezdenka i Rąpina oraz jednostka Państwowej Straży Pożarnej ze Strzelec Krajeńskich, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Co więcej przy walce z żywiołem pomagali pracownicy Nadleśnictwa Karwin pełniący dyżur pożarowy oraz załoga miejscowego Leśnictwa Grotów.

Weekend przyniósł opady atmosferyczne, które na dzisiejszy poranek (25 maja 2020 roku) oddaliły zagrożenie pożarowe. Jednak zdajemy sobie sprawę, że kilka dni bez deszcze znowu postawi nas w pełnej gotowości. Dlatego apelujemy do wszystkich użytkowników o odpowiedzialne korzystanie z lasów.

Pamiętajmy las płonie szybko, odradza się latami!