Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Celem łowiectwa jest:

- ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych;

- ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny;                       

- uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego;

- spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.    

Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa ma na celu przede wszystkim dostosowanie liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej zwierząt łownych do poziomu, który zapewniłby możliwość realizacji celów hodowli lasu. Zagospodarowanie obwodów łowieckich na terenie Nadleśnictwa Karwin prowadzone są przez koła łowieckie w następujących formach:

  1. poletka łowieckie – 19,73 ha
  2. pasy zaporowe  – 23 szt (4,95 km)
  3. paśniki – 21 szt.
  4. lizawki – 472 szt.
  5. zagospodarowane łąki śródleśne i przyleśne – 40,05 ha
  6. ambony – 229 szt.

Dokarmianie:

  • karma objętościowo sucha – 2,10 tony
  • karma objętościowo soczysta – 133,50 ton
  • karma treściwa – 62,50 tony
  • sól – 3,20 ton

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

III Leśny Rajd Hulajnogowy

III Leśny Rajd Hulajnogowy

Hulajnogą przez las? Czy to w ogóle możliwe? Przekonajcie się już 26 czerwca w Grotowie (Puszcza Notecka, Gmina Drezdenko, powiat strzelecko-drezdenecki, województwo lubuskie).

Nadleśnictwo Karwin po raz trzeci zaangażowało się w bardzo oryginalny projekt – III Leśny Rajd Hulajnogowy! Zapraszamy małych i dużych, chudych i grubych po prostu wszystkich.
Wydarzenie ma charakter międzyregionalny skupia społeczności hulajnogowe z całej Polski. Hulacze będą mieli do pokonania około 25 kilometrów leśnych ścieżek oraz duktów zagłębiających się w najbardziej urokliwe zakamarki Puszczy Noteckiej. Spotkanie ma na celu popularyzacje celów zrównoważonego rozwoju poprzez promocję przyjaznych środków transportu, jakim jest z pewnością hulajnoga.

PROGRAM WYDARZENIA:

  1. Zbiórka uczestników w obrębie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” Adres: Grotów 5, 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8699 – godzina 9.30.
  2. Przywitanie Uczestników przez Organizatorów, przekazanie pakietów startowych oraz prelekcja terenowa na temat walorów przyrodniczych i turystycznych Nadleśnictwa Karwin – godzina 10.00-10.30.
  3. Start uczestników III Leśnego Rajdu Hulajnogowego – godzina 10.30. 
  4. Przystanek tematyczny w punkcie trasy „Szkółka leśna Nadleśnictwa Karwin” 52.7655, 15.7418 (pogadanka edukacyjna, możliwość posilenia się oraz uzupełnienia płynów przez Uczestników Rajdu) – godzina 12.30.
  5. Posiłek dla uczestników Rajdu w obrębie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” oraz wręczenie medali. Adres: Grotów 5, 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8699 – godzina 15.00.
  6. Ognisko wraz z ceremonią wręczenia medali na zakończenie III Leśnego Rajdu Hulajnogowego w obrębie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” Adres: Grotów 5, 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8699 – godzina 20.00

ZAPISY:

Zgłoszenie udziału uczestnictwa prosimy kierować drogą mailową na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl lub telefonicznie pod numerem: 691-362-520 w terminie  do 13 czerwca 2021 r.

W zgłoszeniu prosimy podać imię i  nazwisko, miejscowość, ewentualnie nazwę klubu, datę urodzenia.

Lista uczestników będzie aktualizowana i widoczna w załącznikach na dole strony.

REGULAMIN, OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA, TRASA RAJDU ORAZ ULOTKA DOSTĘPNE SĄ NA DOLE STRONY.