Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Celem łowiectwa jest:

- ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych;

- ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny;                       

- uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego;

- spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.    

Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa ma na celu przede wszystkim dostosowanie liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej zwierząt łownych do poziomu, który zapewniłby możliwość realizacji celów hodowli lasu. Zagospodarowanie obwodów łowieckich na terenie Nadleśnictwa Karwin prowadzone są przez koła łowieckie w następujących formach:

  1. poletka łowieckie – 19,73 ha
  2. pasy zaporowe  – 23 szt (4,95 km)
  3. paśniki – 21 szt.
  4. lizawki – 472 szt.
  5. zagospodarowane łąki śródleśne i przyleśne – 40,05 ha
  6. ambony – 229 szt.

Dokarmianie:

  • karma objętościowo sucha – 2,10 tony
  • karma objętościowo soczysta – 133,50 ton
  • karma treściwa – 62,50 tony
  • sól – 3,20 ton

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Czysta Puszcza Notecka - przynieś śmieci, zabierz książkę

Czysta Puszcza Notecka - przynieś śmieci, zabierz książkę

Spotkajmy się już 17 września 2022 roku w Gościmiu, podczas społecznej akcji sprzątania lasu. Każdy uczestnik w zamian za worek śmieci zebranych w lesie, otrzyma książkę dla dzieci. Działamy dla zrównoważonego rozwoju w myśl zasady, że odpowiedzialność za lasy leży po naszej stronie. Nadszedł czas kiedy możemy to realnie udowodnić. W trakcie wydarzenia przewidziano otwarte warsztaty „Zero Waste” dla dzieci oraz coaching ograniczenia produkcji odpadów.

Miejsce: Leśna Wiata Edukacyjna w Gościmiu.

Harmonogram godzinowy oraz program wydarzenia:

9.00 – otwarcie wydarzenia „Czysta Puszcza Notecka – przynieś śmieci, zabierz książkę”.

9.00 – 16.00 – przyjdź do Leśnej Wiaty Edukacyjnej w Gościmiu. Odbierz pusty worek na śmieci oraz rękawiczki. W zamian za każdy pełen worek śmieci, otrzymasz książkę dla dzieci. Ponadto w obrębie Leśnej Wiaty Edukacyjnej przez cały czas dla uczestników będzie dostępny nasz pracownik Dominik Wieczorkiewicz. Autor książek podróżniczych dla dzieci: „Hulajnogą przez Smoczą Wyspę” i „Hulajnogą przez Szczęśliwą Arabię”. Możesz go zapytać jak napisać książkę? Jak wygląda proces wydawniczy? Co to znaczy, że ktoś ma „lekkie pióro?” Albo otrzymać autograf.

12.00-14.00 – warsztaty „Zero Waste” oraz coaching ograniczenia produkcji odpadów – studio kulinarne „Let`s Cook Gorzów Wielkopolski”.

14.30-15.00 – warsztaty kulinarne, ognisko i poczęstunek dla uczestników wydarzenia - „Let`s Cook Gorzów Wielkopolski”.

16.00 – ewaluacja, podziękowania, oficjalne zakończenie wydarzenia.

Co ważne:

- jeśli zamierzasz uczestniczyć w warsztatach „Zero Waste” daj nam wcześniej znać na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl

- wydarzenie odbędzie się niezależnie od panujących tego dnia warunków pogodowych.

- wydarzenie jest bezpłatne.