Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zarządza lasami Skarbu Państwa położonymi w północno-zachodniej Polsce, w granicach zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego i w zachodnim fragmencie województwa wielkopolskiego.  

Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 691 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 659 tys. ha.

Jest to obszar zróżnicowany. Tereny leśne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie położone są w dwóch krainach przyrodniczo-leśnych i obejmują mezoregiony:
-    w Krainie  Bałtyckiej: Wolińsko-Trzebiatowski, Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej, Równiny Nowogardzkiej, Równiny Pyrzyckiej, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Choszczeńskiego;
-    w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej: Równiny Gorzowskiej, Pojezierza Dobiegniewskiego, Równiny Drawskiej, Ujście Warty, Puszczy Noteckiej, Pojezierza Łagowskiego, Równiny Nowotomyskiej.

Udział poszczególnych typów siedliskowych w lasach (%):

- siedliska borowe - 51,3
- siedliska lasowe - 44,2
- olsy -   4,5.

 

 

 

Struktura miąższościowa gatunków panujących w ogólnym zapasie drewna na pniu w lasach RDLP przedstawia się następująco (%):

- sosna - 77,6
- świerk, daglezja - 2,4
- buk - 5,0
- dąb - 5,6
- brzoza - 3,6
- olsza - 5,5
- grab - 0,1
- pozostałe gatunki liściaste - 0,2.


Dominującym gatunkiem w lasach szczecińskiej dyrekcji jest sosna, zajmująca jako gatunek panujący 76,3 % powierzchni. Z pozostałych gatunków znaczenie gospodarcze mają: dąb – 6 % olsza – 5,7 %, buk – 5,3 %, brzoza – 4,4 %.

Znaczną powierzchnię lasów RDLP, bo około 21% stanowią drzewostany, młodniki i uprawy leśne założone na gruntach porolnych.

Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

 

Opr.: Wydział Urządzania Lasu i Geoinformatyki w RDLP w Szczecinie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rajd Rowerowy "Na Szagę przez Puszczę" Notecką

Rajd Rowerowy "Na Szagę przez Puszczę" Notecką

W sobotę wcześnie rano meldujemy się w trzynastoosobowej grupie przed siedzibą Nadleśnictwa Oborniki. Odbieramy pakiety startowe i o 9 rozpoczynamy wielką przygodę. Sygnał do startu został poprzedzony wspólnym zdjęciem, odzewem sygnalistów myśliwskich oraz prelekcją na temat bezpieczeństwa, wygłoszoną przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Potrzebowice.

Pełni pozytywnej energii jedziemy siłami własnych mięśni „na szage” przez Puszczę Notecką. Wśród nas jest jedna hulajnoga! Z Obornik do Stobnicy, korzystamy z infrastruktury malowniczej ścieżki rowerowej, zbudowanej na podwalinie dawnej trasy kolejowej. Następnie czeka nas już tylko przeprawa przez wymagające leśne szutry i piaski. W Nadleśnictwie Krucz, miejscowi leśnicy witają nas życzliwie, częstując wodą oraz naturalnymi smakołykami. Tego dnia dopisuje fantastyczna pogoda. Nadleśnictwo Krucz to dość trudna terenowa przeprawa, gdzie dzielnie pokonujemy trasy rozciągające się przez piaskowe wydmy. Następnie jedziemy przez Nadleśnictwo Potrzebowice, gdzie możemy poczuć monotonny krajobraz po jednym z największych w kraju pożarów lasu. Dowiadujemy się, że tragedia z 1992 roku pozostaje żywa w sercach starszym mieszkańców okolicznych wsi. Kolejno przejeżdżamy drogami szutrowymi przez Nadleśnictwo Wronki, ostatecznie dojeżdżamy do miejsca zakończenia pierwszego dnia rajdu – Bucharzewa.

Następnego dnia wcześnie rano dołącza do nas kolejna osoba i już jako czternastoosobowa załoga stanowimy największą zwartą grupę uczestników wśród ponad pięćdziesięciu śmiałków. Przejeżdżamy nad malowniczym jeziorem Kubek położonym w Nadleśnictwie Sieraków, kierując się w stronę legendarnej wsi Radusz. W sąsiedztwie dawnej osady czekają z poczęstunkiem leśnicy z Nadleśnictwa Międzychód. Po przyjemniej drodze przez Nadleśnictwo Międzychód, dojeżdżamy do naszej granicy, chwilę jedziemy przez Nadleśnictwo Karwin, aby dotrzeć do drzewostanów Nadleśnictwa Skwierzyna. Na skraju Puszczy Noteckiej mijamy niezwykle malowniczy budynek dawnej stacji kolejowej Murzynowo, wcześniej korzystamy z bufetu przygotowanego przez leśników ze Skwierzyny. Na zakończenie wszyscy uczestnicy rajdu dojeżdżają do Izby Edukacji Leśnej w Dobrojewie.

W szampańskich humorach żegnamy się z pozostałymi uczestnikami imprezy, pozostając w obietnicy wspólnego spotkania za rok! To był wspaniały czas.

(powyższą relacją podzielił się pracownik - Dominik Wieczorkiewicz, specjalista SL ds edukacji)

Na koniec kilka liczb:

  • w dwudniowym rajdzie uczestniczyło ponad 50 śmiałków,

  • swoją obecnością zaszczyciła nas mistrzyni Polski w rowerowym MTB pani Barbara Borowiecka,

  • przejechaliśmy przez sześć nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka”: Oborniki, Krucz, Potrzebowice, Wronki, Sieraków, Karwin, Skwierzyna i Międzychód.

  • W dwa dni pokonaliśmy siłami mięśni ponad 140 kilometrów.