Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zarządza lasami Skarbu Państwa położonymi w północno-zachodniej Polsce, w granicach zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego i w zachodnim fragmencie województwa wielkopolskiego.  

Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 691 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 659 tys. ha.

Jest to obszar zróżnicowany. Tereny leśne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie położone są w dwóch krainach przyrodniczo-leśnych i obejmują mezoregiony:
-    w Krainie  Bałtyckiej: Wolińsko-Trzebiatowski, Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej, Równiny Nowogardzkiej, Równiny Pyrzyckiej, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Choszczeńskiego;
-    w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej: Równiny Gorzowskiej, Pojezierza Dobiegniewskiego, Równiny Drawskiej, Ujście Warty, Puszczy Noteckiej, Pojezierza Łagowskiego, Równiny Nowotomyskiej.

Udział poszczególnych typów siedliskowych w lasach (%):

- siedliska borowe - 51,3
- siedliska lasowe - 44,2
- olsy -   4,5.

 

 

 

Struktura miąższościowa gatunków panujących w ogólnym zapasie drewna na pniu w lasach RDLP przedstawia się następująco (%):

- sosna - 77,6
- świerk, daglezja - 2,4
- buk - 5,0
- dąb - 5,6
- brzoza - 3,6
- olsza - 5,5
- grab - 0,1
- pozostałe gatunki liściaste - 0,2.


Dominującym gatunkiem w lasach szczecińskiej dyrekcji jest sosna, zajmująca jako gatunek panujący 76,3 % powierzchni. Z pozostałych gatunków znaczenie gospodarcze mają: dąb – 6 % olsza – 5,7 %, buk – 5,3 %, brzoza – 4,4 %.

Znaczną powierzchnię lasów RDLP, bo około 21% stanowią drzewostany, młodniki i uprawy leśne założone na gruntach porolnych.

Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

 

Opr.: Wydział Urządzania Lasu i Geoinformatyki w RDLP w Szczecinie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Odszedł nasz serdeczny Kolega

Odszedł nasz serdeczny Kolega

Dnia 20 grudnia 2021 roku na stałe odszedł, pracownik Nadleśnictwa Karwin, nasz serdeczny kolega Sławomir Ciąder.

Świętej Pamięci Sławomir całe życie oddał, wielkiej pasji projektowania rozmaitych budynków i budowli. Jego dorobek zawodowy dał obszerny wkład w rozbudowę infrastruktury Drezdenka i okolic. Tytuł magistra inżyniera budownictwa otrzymał, kończąc Politechnikę Poznańską. Sławek był również absolwentem studiów podyplomowych kierunku architektura krajobrazu. W czasie relatywnie krótkiej pracy w Nadleśnictwie Karwin pozwolił, siebie poznać jako przyjacielski, rzetelny i sumienny człowiek. Był uśmiechnięty i towarzyski, lubił rozmawiać. Z pasją opowiadał o lokalnej architekturze. Uwielbiał zdawać relację z wakacyjnych wypraw rowerowych oraz zimowych wyjazdów z rodziną na narty.

Pracę zawodową w Lasach Państwowych rozpoczął w czerwcu 2017 roku, podjął pracę w dziale administracyjno-gospodarczym Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie. W Nadleśnictwie Karwin zatrudniony został, w czerwcu 2021 roku jako specjalista do spraw administracji.

Składamy wyrazy współczucia Żonie, Dzieciom oraz całej rodzinnie.

Sławku, dzieli nas jedynie czas.