Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Dbamy o to, by las był zawsze...

Jednym z podstawowych obowiązków leśników jest dbałość o to, by niezwłocznie po wyrębie dojrzałego drzewostanu w jego miejscu pojawiło się nowe pokolenie w postaci uprawy leśnej. Szczególny nacisk kładziemy na wzbogacenie składu gatunkowego poprzez wprowadzanie gatunków liściastych w miejscach, gdzie jest to tylko możliwe. W ten sposób zwiększana jest odporoność lasu na szkodliwe czynniki. W odtwarzaniu lasu preferowane jest odnowienie naturalne, czyli powstałe z opadłych na glebę nasion drzewostanu macierzystego.

Leśnicy od kilkunastu lat nieustanie zwiększają lesistość kraju. Najabardziej popularną akcją jest "1000 drzew na minutę".

 

Co można zrobić w jedną, krótką minutkę?
Można posadzić 1000 drzew.
Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew.
800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne.
Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.

 

 

Teraz kilka słów o hodowli...

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii?

Jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii?

Liczne apele oraz prośby w związku z rozpowszechnianiem się zagrożenia epidemiologicznego skupiają się w ogromnej mierze na haśle - #zostańwdomu.

Izolacja społeczna wydaje się jedną z najlepszych metod spowalniających wzrost zachorowań. Jednak wielu ludzi wykorzystując czas, kiedy większość miejsc sprzyjających rozwojowi kultury czy rozrywki zostało zamkniętych wybiera leśne spacery. Po prawdzie Puszcza Notecka to najmniej zaludniony rejon kraju, jednak jako gospodarze jej części zachęcamy Was do pozostania w domu.

Czas ten warto spędzić na pogłębianiu wiedzy i zapoznanie się min.
🐾 z aplikacją Puszcza Notecka
🐾 stronami i materiałami publikowanymi w swoich mediach przez okoliczne Nadleśnictwa,
🐾 dobrą książką lub filmem

W czasie ewentualnych wycieczek do lasu pamiętajcie jednak o podstawowych zasadach. Udając się na leśną przechadzkę działajcie tak, aby zachowanie nie powodowało paniki innych oraz przede wszystkim nie przysposobiło dodatkowej pracy ludzi, dla których ten czas to okres wzmożonego wysiłku - służby medyczne.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Lasów Państwowych: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/koronawirus-jak-bezpiecznie-wybrac-sie-do-lasu-w-czasie-epidemii