Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Dbamy o to, by las był zawsze...

Jednym z podstawowych obowiązków leśników jest dbałość o to, by niezwłocznie po wyrębie dojrzałego drzewostanu w jego miejscu pojawiło się nowe pokolenie w postaci uprawy leśnej. Szczególny nacisk kładziemy na wzbogacenie składu gatunkowego poprzez wprowadzanie gatunków liściastych w miejscach, gdzie jest to tylko możliwe. W ten sposób zwiększana jest odporoność lasu na szkodliwe czynniki. W odtwarzaniu lasu preferowane jest odnowienie naturalne, czyli powstałe z opadłych na glebę nasion drzewostanu macierzystego.

Leśnicy od kilkunastu lat nieustanie zwiększają lesistość kraju. Najabardziej popularną akcją jest "1000 drzew na minutę".

 

Co można zrobić w jedną, krótką minutkę?
Można posadzić 1000 drzew.
Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew.
800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne.
Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.

 

 

Teraz kilka słów o hodowli...

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dożynki Gminy Drezdenko w Rąpinie

Dożynki Gminy Drezdenko w Rąpinie

Tegoroczne dożynki Gminy Drezdenko odbyły, się w sobotę 11 września na stadionie Leśnika Rąpin. Lokalne Sołectwo od lat współpracuje z Nadleśnictwem Karwin w ramach różnorodnych inicjatyw społecznych. Dla przykładu w szkole podstawowej w Rąpinie, zorganizowaliśmy we wrześniu 2019 roku akcję „Przerwany Marsz” upamiętniającą bohaterów II wojny światowej.  W październiku zaś odbył się drogami Rąpina, rajd rowerowy: „W zgodzie z naturą” dla mieszkańców Drezdenka
i okolic.

Kiedy otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w Dożynkach Gminnych w Rąpinie, nie mogliśmy odmówić. Z uśmiechem na twarzy, stawiliśmy się około południa ze stoiskiem promocyjno-edukacyjnym. Dla licznie przybyłych gości przygotowaliśmy, między innymi:

  • Ekspozycję ziół „Leśna apteka Puszczy Noteckiej”, składającą się z rosnących w obszarze Nadleśnictwa Karwin roślinach o leczniczych właściwościach.
  • Kawę żołędziową z miodem oraz pyszne kruche ciastka, przedstawiające zwierzęta: pszczoły, motyle, rysie.
  • Konkursy z nagrodami: leśne koło fortuny, puzzle kartonowe oraz magnetyczne czy drewniane układanki.
  • Strefę promującą program „Zanocuj w lesie” w której znalazły się namiot, dwa hamaki oraz kuchenka gazowa z metalowymi menażkami

Ponadto w okolicach namiotu, można było rozegrać partię we fińskie kręgle czy otrzymać bezpłatne broszury promocyjne, edukacyjne oraz mapy Nadleśnictwa Karwin jak i całej Puszczy Noteckiej. Dzięki udziałowi w dożynkach, mogliśmy spotkać się z mieszkańcami miejscowości położonych w Puszczy Noteckiej, porozmawiać, wymienić się z spostrzeżeniami. Przede wszystkim, spędziliśmy miło czas, przywilejem była możliwość uczestnictwa w Dożynkach w Rąpinie.

Podziękowania składamy dla Urzędu Miasta i Gminy w Drezdenku, Sołectwa Rąpin oraz Centrum Promocji Kultury za zorganizowania fantastycznej imprezy. Do zobaczenia w przyszłym roku.