Wydawca treści Wydawca treści

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Geocaching powstał dokładnie 4 maja 2000 r. Amerykanin Dave Ulmer ukrył tego dnia w lesie wiadro wypełnione różnymi przedmiotami. Jego współrzędne podał na grupie dyskusyjnej użytkowników nawigacji satelitarnej GPS. Ci przez kolejne dni, z wykorzystaniem swoich odbiorników GPS, poszukiwali wiadra i dzielili się swoimi wrażeniami na grupie. Wkrótce w podobny sposób różne pojemniki zaczęli ukrywać inni entuzjaści technologii satelitarnego namierzania obiektów. Niedługo też po raz pierwszy użyto nazwy geocaching.

Wszystko to było możliwe dzięki odkodowaniu, wcześniej zakłócanego przez wojskowych, sygnału wysyłanego przez satelity do odbiorników GPS. System nawigacji satelitarnej GPS został bowiem stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Nic zatem dziwnego, że początkowo miał służyć wyłącznie celom militarnym. Jednak po pomyłkowym zestrzeleniu w 1983 r. nad terytorium b. ZSRR koreańskiego samolotu pasażerskiego uznano, że GPS powinien zostać udostępniony także cywilom. Aż do 2000 r. dla zwykłych użytkowników pozostawał jednak właściwie bezużyteczny, bowiem tzw. degradacja sygnału, zapobiegliwie wprowadzona przez wojsko, ograniczała dokładność określania pozycji do 100 metrów. Po decyzji Billa Clintona o wyłączeniu zakłócania, dokładność systemu wzrosła do 4-12 metrów. Rozpoczęła się nowa era nie tylko dla turystów i podróżników, ale też w wielu innych dziedzinach życia. Szacuje się, że dziś już 6-7 proc. europejskiego PKB (produktu krajowego brutto) zależy od zastosowań nawigacji satelitarnej.

Na tropie przygody

Na czym dziś polega geocaching? Od czasów Dave'a Ulmera główna idea nie zmieniła się. To gra terenowa polegająca na poszukiwaniu, przede wszystkim z użyciem GPS, „skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. „Skarbami" są skrzynki - wodoszczelne pojemniki, zawierające drobne przedmioty oraz dziennik.

Jak zacząć zabawę w geocaching? Na początek musimy wybrać skrzynkę, której będziemy poszukiwać. Bazy skrzynek znajdziemy w serwisach internetowych, takich jak opencaching.pl czy geocaching.pl. Na początku warto wybrać skrzynkę tradycyjną (czyli taką, której położenie jest dokładnie określone) i o niezbyt wysokim poziomie zadań i trudności terenu (określane są one w pięciostopniowej skali). Jeśli wybierzemy skrzynkę, którą niedawno ktoś odnalazł, mamy większą szansę, że nie została jeszcze zniszczona. Warto więc sprawdzić w bazie ostatnie zapisy jej dotyczące. 

Przed wyruszeniem na wyprawę, poza zanotowaniem wszystkich szczegółów dotyczących skrzynki, dobrze jest przejrzeć mapę, żeby zapoznać się z terenem. Na wyprawę warto wziąć łopatkę i rękawice, przydać może się też zestaw naprawczy, na wypadek, gdyby skrzynka była uszkodzona (torebki foliowe, ołówek, nowy dziennik), a także jakiś przedmiot na wymianę. Najważniejszym wyposażeniem będzie oczywiście GPS. Możemy kupić oddzielne urządzenie lub - wykorzystując moduł GPS w swoim smartfonie - zainstalować aplikację, która pokazuje nasze położenie, a nierzadko jest także od razu zintegrowana z bazą ukrytych skrzynek. W wyborze odpowiedniej opcji pomogą nam forumowicze w jednym z poświęconych geocachingowi serwisów internetowych.

Las pełen niespodzianek

W internetowych bazach można znaleźć coraz więcej skrzynek ukrywanych w lasach, również przez samych leśników. Jest to bowiem jeszcze jeden sposób na przyciągnięcie turystów do lasów i pokazanie ich piękna. Chcąc znaleźć w bazie takie skrzynki, najlepiej w wyszukiwarce jako ich właściciela, podać "nadleśnictwo". Można też o nie zapytać w siedzibie nadleśnictwa. Każde takie pytanie będzie zachętą dla leśników, by przygotować na swoim terenie tego typu atrakcje dla turystów.
Kilkanaście skrzynek w najciekawszych miejscach swoich lasów ukryli np. leśnicy z Nadleśnictwa Katowice (RDLP Katowice). Opis każdej z nich przybliża przy okazji historię miejsca. Reakcje internautów są entuzjastyczne. Wysoko poprzeczkę zawiesili pracownicy Nadleśnictwa Lidzbark (RDLP Olsztyn). Ich skrytki w formie wyrzeźbionego ptaka zostały umieszczone w koronach drzew, 12-20 metrów nad ziemią. Zdobycie wszystkich, czyli przejście trasy "Tylko dla orłów", to nie lada wyzwanie.

Skrzynka z zagadką

Podczas zabawy w geocaching w lesie trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej sprawie. Skrzynek nie można zakopywać! Rozkopywanie gruntu, a nawet rozgarnianie ściółki to niszczenie lasów. Jest to wykroczenie karane grzywną. Właśnie ze względu na ochronę lasów, niektóre serwisy internetowe nie pozwalają w swoich bazach na rejestrację skrzynek zakopanych w lesie.

Zgodnie ze zwyczajem, znalazca skrzynki powinien wpisać się w dzienniku, który zwykle jest w niej schowany. Można też wymienić znaleziony w skrzynce przedmiot lub dołożyć własny (zazwyczaj są to drobne zabawki, maskotki). W przypadku niektórych skrzynek celem samym w sobie jest przenoszenie ukrytych w nich przedmiotów z jednej lokalizacji do innej i śledzenie w serwisach internetowych tras, pokonywanych przez fanty. Po powrocie z każdej wyprawy powinniśmy opisać nasze poszukiwania z serwisie, w którym skrzynka była zarejestrowana, nawet jeśli nie udało jej się znaleźć.

Zabawę w poszukiwanie skrzynek można urozmaicać na różne sposoby. Żeby znaleźć skrzynkę multicache, trzeba pokonać etapy, a na każdym z nich otrzymuje się tylko część potrzebnych informacji. Z kolei skrzynka typu quiz wymaga rozwiązania zagadki: może to być  łamigłówka, puzzle do ułożenia lub obliczenia. Skrzynki oznaczane są także dodatkowymi parametrami, które określają czego możemy spodziewać się na miejscu. Z pewnością na brak wrażeń nie będziemy narzekać.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Puszcza Notecka -miejsce dobrego samopoczucia" webinar z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów 2021

"Puszcza Notecka -miejsce dobrego samopoczucia" webinar z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów 2021

21 marca został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Lasów (MDL). Jak co roku organizatorzy MDL zachęcają kraje do podejmowania działań tj. sadzenie drzew, organizowania konkursów, wystaw czy innych inicjatyw na poziomie lokalnym, krajowym czy międzynarodowym, których celem jest uświadamianie roli i znaczenia lasów oraz drzew. Temat przewodni tegorocznych obchodów brzmi „Odbudowa lasów: droga do odnowy i dobrego samopoczucia”.  

Zdrowe lasy to zdrowi ludzie. Lasy zapewniają korzyści zdrowotne wszystkim na naszej planecie, zaczynając od świeżego powietrza, bogatej w składniki odżywcze żywności, składników do produkcji leków aż po czystą wodę i przestrzeń do rekreacji.

Puszcza Notecka – miejsce dobrego samopoczucia. 

Puszcza Notecka (Silva Magna) – ogromny kompleks leśny, rozpościerający się
w rozwidleniu rzek Warty i Noteci. Region o niewielkim zagęszczeniu ludności, jednorodny pod względem geograficznym, przyrodniczym czy turystycznym. Jednak wyraźnie różni się od otaczających ją wokół rejonów. Las malowniczy, nazywany „Krainą Tysiąca Grzybów”, każdej jesieni staje się rajem dla zbieraczy owoców runa leśnego. Puszcza Notecka do dzisiaj skrywa wiele tajemnic, niezbadanych zakamarków czy miejsc skłaniających do refleksji. Od lat przybywają do niej amatorzy spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pieszo, rowerem, hulajnogą na boso czy w butach sprzyja każdej przygodzie.

W trakcie webinarium porozmawiamy o miejscach w Puszczy Noteckiej, które wpływają na dobre ludzkie samopoczucie. Seminarium to także okazja, aby zapytać prelegentów
o interesujące was tematy. Do usłyszenia w najbliższą niedzielę.

Otwarty Webinar: „Puszcza Notecka – miejsce dobrego samopoczucia”
data: 21.03.2021 r.
czas trwania: 16:00-20:00 

Dołącz przy użyciu łącza do spotkania

https://lasy.webex.com/lasy/j.php?MTID=mfe4f95c9b86ad76a3719701239d0602b

Dołącz przy użyciu numeru spotkania

Numer spotkania (kod dostępu): 183 044 8418

Hasło spotkania: Puszcza.2021 (78792921 z telefonów i systemów wideo)

 

 

 

 

 

 

 

 

W spotkaniu wezmą udział: 

 • dr hab. Władysław Kusiak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej LKP „Puszcza Notecka”,
 • Jacek Szczepanik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki,
 • Lech Jankowiak, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Międzychód
 • Marek Nowak, podleśniczy Nadleśnictwa Międzychód,
 • Maciej Hałuszak, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Skwierzyna,
 • Roksana Ratajczak, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Potrzebowice,
 • Adam Kupś, instruktor techniczny Nadleśnictwa Sieraków,
 • Szymon Sania, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Wronki,
 • Michalina Szymczak, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Wronki,
 • Leszek Jessa, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwo Krucz,
 • Dominik Wieczorkiewicz, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Karwin. 

Szczegółowy plan webinarium:  

16:00-16:10 – powitanie uczestników – Jacek Szczepanik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki.

16:10-16:25 – Jacek Szczepanik: „Windą do lasu, czyli co można (samo)poczuć
w Obornikach”.

16:25-16:45 – Lech Jankowiak, Marek Nowak: „Nadleśnictwo Międzychód – dawniej i dziś”.

16:40-16:55 – dyskusja moderowana (odpowiedzi na pytania uczestników, które w trakcie wystąpień pojawią się na czacie).  

16:55-17:10 – Roksana Ratajczak: „Wybierz się po zdrowie do lasu”.

17:10-17:25 – Michalina Szymczak, Szymon Sania: „Leśna zielarka”.

17:25-17:40 – dyskusja moderowana (odpowiedzi na pytania uczestników, które w trakcie wystąpień pojawią się na czacie).  

17:40-17:55 - Leszek Jessa: "Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek".

17:55-18:00 – wirtualna przerwa kawowa.  

18:00-18:15 – Adam Kupś: „Sierakowska Puszcza – las, woda, wypoczynek”.

18:15-18:30 – Maciej Hałuszczak: „Magiczne, lecznicze i smakowe właściwości sosny”.

18:30-18:45 – dyskusja moderowana (odpowiedzi na pytania uczestników, które w trakcie wystąpień pojawią się na czacie).  

18:45-19:00 – Dominik Wieczorkiewicz „Tysiąc szklanek herbaty – Karwin z perspektywy hamaka i hulajnogi”.

19:00-19:30 - dr hab. Władysław Kusiak „Turystyka piesza na terenie Puszczy Noteckiej – perspektywy i możliwości”.

19:30-19:45 – dyskusja moderowana (odpowiedzi na pytania uczestników, które w trakcie wystąpień pojawią się na czacie).  

19:40-20.00 – podsumowanie, wnioski, zakończenie.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych uczestników znajduje się w załączniku pod nazwą: " Informacja o przetwarzaniu danych osobowych podczas webinaru Puszcza Notecka - miejsce dobrego samopoczucia" znajduje się w plikach do pobrania, na dole strony.

IntlForestDay

#ŁącząNasDrzewa