Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Setki opon w lesie

Setki opon w lesie

W obszarze Leśnictwa Wilcze Doły - okolice miejscowości Rąpin oraz Trzebicz Młyn (Gmina Drezdenko) znaleziono setki zużytych opon samochodowych. Tym razem skala nas po prostu przerosła. W jednym miejscu 303 sztuki w drugiej lokalizacji 299 sztuk - tyle opon zebrał i wywiózł nasz pracownik w ciągu dwóch dni. Ponieśliśmy niemałe koszty utylizacji.

Zalegające opony to przecież, nie tylko kosztowny kłopot z uprzątnięciem lasu:

  • to negatywny wpływ na walory przyrodnicze i krajobrazowe całego środowiska,
  • to realne zagrożenie dla mieszkańców las.

Po raz kolejny apelujemy, o proekologiczne postawy wobec przyrody i nie wyrzucanie odpadów samochodowych do lasu. Niestety w Gminie Drezdenku to precedens z którym walczymy współpracując z policją. Z roku na rok nasi pracownicy odnajdują liczne odpady części samochodowych. Przypominamy, że zaśmiecanie lasu jest wykroczeniem, podlegającym surowej karze.