Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rajd rowerowy z okazji „Dnia bez samochodu”

Rajd rowerowy z okazji „Dnia bez samochodu”

Za nami genialna niedziela. Rajd rowerowy z okazji „Dnia bez samochodu” przeszedł już do historii. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnymi siłami przez Nadleśnictwo Karwin oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Jednoślad Drezdenko”. Miało miejsce 3 października 2021 roku.

O poranku, trzydziestu pięciu uczestników, wyruszyło na wymagającą wyprawę. Były strome podjazdy, sypkie, wydmowe piaski, wymagająca droga, ale przede wszystkim fantastyczna atmosfera. Po nieco ponad dwóch godzinach, wszyscy zawodnicy ukończyli trasę. Słowa uznania, należą się

w szczególności, ośmioletniemu Wiktorowi, który dzielnie pokonał trasę w tempie peletonu. W bazie rajdu – Leśnej Wiacie Edukacyjnej w Gościmiu odbyła się prelekcja przyrodnicza oraz podsumowanie rajdu. Każdy z uczestników otrzymał, okolicznościowy, drewniany medal. Przyznano pamiątkowe nagrody dla najstarszych i najmłodszych uczestników. Ponadto wyróżniono diw osoby, które aby stać się uczestnikami rajdu pokonały trasę ponad 300 kilometrów. Na koniec wszyscy rozpoczęli biesiadę przy kiełbasach z ogniska.

Wszystkim Rowerzystom dziękujemy za uczestnictwo i gratulujemy ukończenia rajdu.

Dzięki przyjaznym środowisku rowerom, ograniczyliśmy emisję C02 do atmosfery aż o 262 500 g. To nasz mały ukłon dla całej planety.