Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Odszedł nasz serdeczny Kolega

Odszedł nasz serdeczny Kolega

Dnia 20 grudnia 2021 roku na stałe odszedł, pracownik Nadleśnictwa Karwin, nasz serdeczny kolega Sławomir Ciąder.

Świętej Pamięci Sławomir całe życie oddał, wielkiej pasji projektowania rozmaitych budynków i budowli. Jego dorobek zawodowy dał obszerny wkład w rozbudowę infrastruktury Drezdenka i okolic. Tytuł magistra inżyniera budownictwa otrzymał, kończąc Politechnikę Poznańską. Sławek był również absolwentem studiów podyplomowych kierunku architektura krajobrazu. W czasie relatywnie krótkiej pracy w Nadleśnictwie Karwin pozwolił, siebie poznać jako przyjacielski, rzetelny i sumienny człowiek. Był uśmiechnięty i towarzyski, lubił rozmawiać. Z pasją opowiadał o lokalnej architekturze. Uwielbiał zdawać relację z wakacyjnych wypraw rowerowych oraz zimowych wyjazdów z rodziną na narty.

Pracę zawodową w Lasach Państwowych rozpoczął w czerwcu 2017 roku, podjął pracę w dziale administracyjno-gospodarczym Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie. W Nadleśnictwie Karwin zatrudniony został, w czerwcu 2021 roku jako specjalista do spraw administracji.

Składamy wyrazy współczucia Żonie, Dzieciom oraz całej rodzinnie.

Sławku, dzieli nas jedynie czas.