Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kolejny pożar w Nadleśnictwie Karwin

Kolejny pożar w Nadleśnictwie Karwin

Trzeci rok chronicznej suszy daje się ostro we znaki leśnej straży pożarniczej. Do kolejnego w tym roku pożaru lasu doszło 21 maja 2020 r. o godzinie 13.30. Spaleniu uległa ściółka leśna w drzewostanie sosnowym 48-letnim na terenie Leśnictwa Grotów. Przyczyna powstania pożaru jest dotąd nieustalona.

W akcji gaśniczej brały udział dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Drezdenka i Rąpina oraz jednostka Państwowej Straży Pożarnej ze Strzelec Krajeńskich, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Co więcej przy walce z żywiołem pomagali pracownicy Nadleśnictwa Karwin pełniący dyżur pożarowy oraz załoga miejscowego Leśnictwa Grotów.

Weekend przyniósł opady atmosferyczne, które na dzisiejszy poranek (25 maja 2020 roku) oddaliły zagrożenie pożarowe. Jednak zdajemy sobie sprawę, że kilka dni bez deszcze znowu postawi nas w pełnej gotowości. Dlatego apelujemy do wszystkich użytkowników o odpowiedzialne korzystanie z lasów.

Pamiętajmy las płonie szybko, odradza się latami!