Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty przyrody

W obszarze Nadleśnictwa Karwin mieści się pięć rezerwatów przyrody:

Rezerwat przyrody ,,Czaplenice”
Powierzchnia: 7,59 ha
Lokalizacja: obręb leśny: Karwin, Leśnictwo Sosnówka, powiat: strzelecko-drezdenecki, gmina Drezdenko. Rezerwat znajduje się około 14 km od miejscowości Drezdenko, także około 3 km od wsi Gościm.
Akt prawny: Zarządzenie Nr 48/2011 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie rezerwatu przyrody "Czaplenice" (Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego z 2011 r. Nr 81, poz. 1580).
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu boru sosnowego naturalnego pochodzenia.

Rezerwat przyrody ,,Łabędziniec”
Powierzchnia: 2,90 ha
Lokalizacja: obręb leśny: Karwin, Leśnictwo Sosnówka, powiat: strzelecko-drezdenecki, gmina Drezdenko. Rezerwat znajduje się około 14 km od miejscowości Drezdenko,  także około 3 km od wsi Gościm.
Akt prawny: Zarządzenie Nr 17/2013 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 20 maja 2013 r. w sprawie rezerwatu przyrody "Łabędziniec" (Dz. Urz. Województwa Lubuskiego z 2013 r. poz. 1532).
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych siedlisk stanowiących miejsce rozrodu i przebywania ptactwa wodno-błotnego.

Rezerwat przyrody ,,Lubiatowskie Uroczyska”
Powierzchnia: 127,54 ha
Lokalizacja: obręb leśny: Karwin, Leśnictwo Sosnówka, Solecko, powiat: strzelecko-drezdenecki, gmina Drezdenko. Rezerwat znajduje się około 14 km od miejscowości Drezdenko,  także około 3 km od wsi Gościm.
Akt prawny: Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim
z dnia 21 kwietnia 2020 r. w sprawie rezerwatu przyrody "Lubiatowskie Uroczyska" (Dz. Urz. Województwa Lubuskiego z 2020 r. poz. 1144).
Cele ochrony: zachowanie ze względu na szczególne wartości przyrodnicze i naukowe śródlądowego zbiornika wodnego o naturalnej genezie oraz zbiorowisk leśnych wraz z charakterystycznymi gatunkami roślin i zwierząt, a także utrzymanie ciągłości spontanicznie zachodzących naturalnych procesów przyrodniczych na obszarze rezerwatu.

Rezerwat przyrody ,,Czaplisko”
Powierzchnia: 2,85 ha
Lokalizacja: obręb leśny: Karwin, Leśnictwo Solecko, powiat: strzelecko-drezdenecki, gmina Drezdenko. Rezerwat znajduje się około 15 km od miejscowości Drezdenko, a także około 5 km od wsi Gościm.
Akt prawny: Zarządzenie Nr 46/2011 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie rezerwatu przyrody "Czaplisko"  (Dz. Urz. Województwa Lubuskiego z 2011 r. Nr 81, poz. 1578).
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu boru sosnowego naturalnego pochodzenia.

Rezerwat przyrody ,,Goszczanowskie Źródliska im. prof. Ludwika Lipnickiego”
Powierzchnia: 22,74 ha
Lokalizacja: obręb leśny: Karwin, Leśnictwo Kościelec, Bukowo, powiat: strzelecko-drezdenecki, gmina Drezdenko. Rezerwat znajduje się około 1 km od wsi Goszczanowo.
Akt prawny: Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim
z dnia 25 maja 2022 r. w sprawie rezerwatu przyrody „Goszczanowskie Źródliska im. prof. Ludwika Lipnickiego” (Dz. Urz. Województwa Lubuskiego z 2022 r. poz. 1135).
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względu na szczególne wartości przyrodnicze i naukowe ekosystemu leśnego o cechach naturalnych wraz z charakterystycznymi gatunkami roślin i zwierząt, także utrzymanie ciągłości spontanicznie zachodzących naturalnych procesów przyrodniczych na obszarze rezerwatu


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Co w lesie huczy?

Co w lesie huczy?

Nadleśnictwo Karwin po raz piąty stało się organizatorem wydarzenia edukacyjno-promocyjnego związanego z sowami. Już na etapie zapisów, zdaliśmy sobie sprawę, że tegoroczna noc poświęcona sowom, będzie wyjątkowa. Otóż zaplanowany, czterdziestoosobowy limit uczestników okazał się niewystarczający już trzeciego dnia przyjmowania zgłoszeń. W efekcie podjęliśmy decyzję o zwiększeniu ilości miejsc.

W sobotę 4 marca 2023 roku, wieczorem do Leśnej Wiaty Edukacyjnej w Gościmiu licznie przybyli uczestnicy. Spotkanie rozpoczęliśmy od omówienia zasad bezpieczeństwa podczas, zbliżającej się wielkimi krokami nocnej wycieczki. Następnie Michał Barcz, ornitolog zrzeszony w Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyrodniczym wygłosił interesującą prelekcję na temat sów zamieszkujących Polskę. Punktualnie o 20, zapaliliśmy latarki czołówki, następnie wyruszyliśmy w ponad sześciokilometrową nocną wycieczkę. Poruszaliśmy się szlakiem leśnej ścieżki dydaktycznej „Lubiatowskie Uroczyska”. Spróbowaliśmy wyjść na spotkanie sowom, zamieszkującym przydrożne dziuple. Kilkudziesięciu osobowa grupa uczestników, oświetlona latarkami przypominała mnichów wędrujących nocą do naskalnych monastyrów. Co jakiś czas organizowaliśmy przystanki tematyczne. Wówczas Ornitolog opowiadał ciekawostki zżycia i biologii sów. Staraliśmy się nasłuchiwać odgłosów ptaków. Jednakże doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że przewagą przyrody nad człowiekiem jest bark wpływu ludzi na jej zachowania. Dlatego ponad dwugodzinny marsz, nie przyniósł spotkania z sowami. Nie widzieliśmy ani nie słyszeliśmy żadnej z nich. Zawiedzeni wróciliśmy do Leśnej Wiaty Edukacyjnej w Gościmiu, gdzie zorganizowaliśmy ciepły poczęstunek przy ognisku. Właśnie tutaj spotkała nas ogromna niespodzianka. Podczas smażenia kiełbas, wybrzmiał koncert zahuczany przez parę Puszczyków zwyczajnych. Nastroje uczestników odmieniły się diametralnie,

- jednak udało nam się spotkać sowy, hura, hura – posłyszeliśmy okrzyki radości.

Później przy akompaniamencie huczenia puszczyków do późnych godzin nocnych rozmawialiśmy o lesie oraz jego mieszkańcach: puszczykach, puchaczach, sowach: uszatce, włochatce, sóweczce.

Tegoroczna noc poświęcona sowom, okazała się najciekawsza, spośród wszystkich w których braliśmy udział. Wszystko to za sprawą fantastycznych uczestników, którzy licznie odpowiedzieli na zaproszenie. Dziękujemy za obecność, zapraszamy serdecznie już za rok.