Web Content Display
Program zanocuj w lesie w Nadleśnictwie Karwin
Programu „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Karwin
Pod koniec 2019 roku Nadleśnictwo Karwin przyłączyło się do programu pilotażowego do uprawiania aktywności bushcraft i survival. W trakcie trwania pilotażu gościliśmy ponad 240 osób (według przysłanych zgłoszeń). Pomiędzy leśnikami oraz amatorami spędzania nocy pod chmurką nawiązała się dobra relacja. Starsi o przeszło trzy lata dobrych doświadczeń, postanowiliśmy uatrakcyjnić obszar. Serdecznie zapraszamy wszystkich do pobytu w Nadleśnictwie Karwin. Przygotowaliśmy do waszej dyspozycji urokliwy obszar, obfitujący w jeziora, położony w zachodniej części Puszczy Noteckiej – ogromnego kompleksu leśnego ‘Silva Magna’.
Mapa przygotowanego dla Was obszaru w Nadleśnictwie Karwin, serdecznie zapraszamy:
Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
oraz z poziomu aplikacji mBDL https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- Regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony)
- Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
- Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu:
- Prace z zakresu gospodarki leśnej w marcu 2025 roku w obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie", odbywają się w poodziale leśnym: 395 g; Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!
- W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach kół łowieckich: Koło Łowieckie „Darz Bór” z Drezdenka, adres witryny internetowej: https://darzbordrezdenko.wordpress.com/Koło Łowieckie „Żerań” z Warszawy, adres witryny internetowej: https://klzeran.pl
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres: karwin@szczecin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Dominik Wieczorkiewicz d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl; 691-362-520.
Nadleśnictwo Karwin należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. braliśmy udział w kolejnym programie pilotażowym, dotyczącym używania kuchenek gazowych. Obecnie (rok 2025) jesteśmy miejscem, gdzie używanie bezpiecznych kuchenek jest dozwolone bez ograniczeń. Życzymy smacznej kawy w sercu Puszczy Noteckiej.
Drogi Bushcrafterze, korzystałeś z obszaru dedykowanego programowi "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Karwin, podziel się obserwacjami wysyłając nam relację na adres: karwin@szczecin.lasy.gov.pl - chętnie udostępnimy w naszych kanałach społecznościowych.
Asset Publisher
Co w lesie huczy?
Co w lesie huczy?
Nadleśnictwo Karwin po raz piąty stało się organizatorem wydarzenia edukacyjno-promocyjnego związanego z sowami. Już na etapie zapisów, zdaliśmy sobie sprawę, że tegoroczna noc poświęcona sowom, będzie wyjątkowa. Otóż zaplanowany, czterdziestoosobowy limit uczestników okazał się niewystarczający już trzeciego dnia przyjmowania zgłoszeń. W efekcie podjęliśmy decyzję o zwiększeniu ilości miejsc.
W sobotę 4 marca 2023 roku, wieczorem do Leśnej Wiaty Edukacyjnej w Gościmiu licznie przybyli uczestnicy. Spotkanie rozpoczęliśmy od omówienia zasad bezpieczeństwa podczas, zbliżającej się wielkimi krokami nocnej wycieczki. Następnie Michał Barcz, ornitolog zrzeszony w Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyrodniczym wygłosił interesującą prelekcję na temat sów zamieszkujących Polskę. Punktualnie o 20, zapaliliśmy latarki czołówki, następnie wyruszyliśmy w ponad sześciokilometrową nocną wycieczkę. Poruszaliśmy się szlakiem leśnej ścieżki dydaktycznej „Lubiatowskie Uroczyska”. Spróbowaliśmy wyjść na spotkanie sowom, zamieszkującym przydrożne dziuple. Kilkudziesięciu osobowa grupa uczestników, oświetlona latarkami przypominała mnichów wędrujących nocą do naskalnych monastyrów. Co jakiś czas organizowaliśmy przystanki tematyczne. Wówczas Ornitolog opowiadał ciekawostki zżycia i biologii sów. Staraliśmy się nasłuchiwać odgłosów ptaków. Jednakże doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że przewagą przyrody nad człowiekiem jest bark wpływu ludzi na jej zachowania. Dlatego ponad dwugodzinny marsz, nie przyniósł spotkania z sowami. Nie widzieliśmy ani nie słyszeliśmy żadnej z nich. Zawiedzeni wróciliśmy do Leśnej Wiaty Edukacyjnej w Gościmiu, gdzie zorganizowaliśmy ciepły poczęstunek przy ognisku. Właśnie tutaj spotkała nas ogromna niespodzianka. Podczas smażenia kiełbas, wybrzmiał koncert zahuczany przez parę Puszczyków zwyczajnych. Nastroje uczestników odmieniły się diametralnie,
- jednak udało nam się spotkać sowy, hura, hura – posłyszeliśmy okrzyki radości.
Później przy akompaniamencie huczenia puszczyków do późnych godzin nocnych rozmawialiśmy o lesie oraz jego mieszkańcach: puszczykach, puchaczach, sowach: uszatce, włochatce, sóweczce.
Tegoroczna noc poświęcona sowom, okazała się najciekawsza, spośród wszystkich w których braliśmy udział. Wszystko to za sprawą fantastycznych uczestników, którzy licznie odpowiedzieli na zaproszenie. Dziękujemy za obecność, zapraszamy serdecznie już za rok.