Web Content Display Web Content Display

Obiekty edukacyjne

Obiekty edukacyjne w Nadleśnictwie Karwin:

1. Izba Edukacji Leśnej w Dobrojewie

Jedyne w swoim rodzaju muzeum urządzone zostało w budynku dawnej stajni z lat trzydziestych XX wieku. Stworzone i prowadzone jest przez ludzi z pasją, rodzinę leśników - Teresę, Rocha i Patryka Kaczorowskich.

Dla odwiedzających oferujemy między innymi ekspozycje:

- historii leśników i leśnictwa

- starych maszyn rolniczych i leśnych

- wojskową i milicyjną

- starej kuchni i wyrobów rękodzieła

oraz:

- nietypową kolekcję jednosladów

W bezpośrednim sąsiedztwie Izby Edukacji Leśnej znajdują się:

- punkt widokowy

- miejsce na ognisko

- miejsce postoju pojazdów

Dodatkowo w drzewostanie otaczającym obiekt edukacyjny znaleźć można kilkanaście gatunków drzew, niezwykle rzadko spotykanych w Puszczy Noteckiej.

Serdecznie zapraszamy:

- dzieci, młodzież, nauczycieli, wychowawców

- rodziny

- osoby indywidualne oraz wszystkich zainteresowanych,

Jak do nas trafić?

Izba zlokalizowana jest w miejscowości Dobrojewo, przy drodze wojewódzkiej nr 158 pomiędzy miejscowościami Murzynowo a Lipki Wielkie. Bezpośrednio sąsiaduje z siedzibą Leśnictwa Gościnowo. Traficie do niej dzięki leśnym kierunkowskazom.

Chciałbyś poinformować o własnych planach odwiedzenia Izby Edukacji Leśnej
w Dobrojewie – zadzwoń:

Roch Kaczorowski – 691018776

Teresa Kaczorowska – 691018556

2. ,,Leśna Wiata Edukacyjna''– położona w Gościmiu nad jeziorem Solecko.

Jesteś spragniony wypoczynku i czynnej rekreacji?To miejsce jest właśnie dla Ciebie. Serdecznie zapraszamy do aktywnego spędzenia czasu korzystając z urządzeń infrastruktury Leśnej Wiaty Edukacyjnej.

Znajdziesz tutaj między innymi:

- plac zabaw,

- ścieżkę zdrowia,

- miejsce na ognisko,

- ciąg komunikacyjny wykonany z drewna (kładka),

- pomost nad jeziorem,

- miejsce postoju pojazdów,

- tablice edukacyjne,

- kilkanaście ciekawych gatunków roślin.

Leśna Wiata Edukacyjna powstała w ramach projektu: „Ochrona obszarów Natura 2000 poprzez przekierowanie ruchu turystycznego na tereny mniej wrażliwe” realizowanego
w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Co ważne! Leśna Wiata Edukacyjna w Gościmiu jest obiektem otwartym dla społeczeństwa. Można z niej korzystać bez ograniczeń. Jednakże w sezonie ochrony pożarowej lasu, od 15 marca do końca października każdego roku, przed rozpaleniem ogniska należy zadzwonić na numer 95 762 05 90 wew.444 oraz przekazać nam informację o zamiarze rozpalenia ognia.

3. Leśna Ścieżka Edukacyjna ,,Lubiatowskie Uroczyska'' - położona w Gościmiu

To nie koniec atrakcji. W bezpośrednim sąsiedztwie Leśnej Wiaty Edukacyjnej znajdziesz Leśną Ścieżkę Edukacyjną „Lubiatowskie Uroczyska”. Jej trasa wiedzie przez najciekawsze i najpiękniejsze miejsca rezerwatu przyrody „Lubiatowskie Uroczyska”. Przemierzając malowniczą aleję możesz zaobserwować interesujące zespoły przyrodnicze i leśne oraz liczne gatunki ptaków drapieżnych i wodno-błotnych.

Długość szlaku wynosi aż 6,5 kilometra!

Czas przejścia przewidziany jest od 3 do 5 godzin.

Poziom trudności: umiarkowany.

Na trasie znajdują się przystanki opatrzone tablicami edukacyjnymi o następującej tematyce:

  1. Informacje ogólne
  2. Biocenotyczne funkcje martwych drzew
  3. Formy ochrony przyrody
  4. Zespoły leśne
  5. Jezioro Lubiatówko
  6. Flora i fauna
  7. Źródliska
  8. Wyspa kormoranów

W obrębie ścieżki szczególnie polecamy:

  1. Malownicze zatoczki umożliwiające obserwację zimorodków, czatujących czapli a po zmierzchu mając troszkę szczęścia możesz zaobserwować pływające bobry.
  2. Wyspę kormoranów, obszar tajemniczy, magiczny i trochę mroczny a zarazem miejsce gniazdowania kormoranów.
  3. Na najbardziej wytrwałych wędrowców czeka niespodzianka – przygotowana do aktywnego spędzenia czasu na łonie natury Leśna Wiata Edukacyjna.

4. Leśna Ścieżka Edukacyjna ,,Staw Goszczanowski"

Wzdłuż rynnowego jeziora. Przechadzając się ponad 1,5 kilometrową trasą ścieżki, dzięki ustawionym tablicom edukacyjnym uzyskasz wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów leśnych, form ochrony przyrody oraz poznasz bliżej pracę leśnika i sposoby gospodarowania lasem przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Trasa ścieżki obejmuje dziewięć punktów edukacyjnych opatrzonych tablicami
o następującej tematyce:

  1. Leśna ścieżka edukacyjna „Staw Goszczanowski”
  2. Buk i jego mieszkańcy
  3. Ryby słodkowodne
  4. Bóbr europejski
  5. Co nam daje las
  6. Daglezja zielona
  7. Rezerwat przyrody
  8. Pałac modrzewiowy
  9. Od nasionka do drzewa – Sosna zwyczajna.

W bezpośrednim sąsiedztwie przystanku „Pałac modrzewiowy” przygotowaliśmy dla Ciebie mini arboretum. To nietypowe miejsce w Puszczy Noteckiej, gdzie zinwentaryzowaliśmy ponad dwadzieścia gatunków drzew iglastych oraz liściastych. Czy jesteś w stanie rozpoznać je wszystkie?

Jesteśmy pewni, że sobie poradzisz. Po skończeniu ciężkiej pracy umysłowej dobrze jest nieco odsapnąć, dlatego dla turystów decydujących się odwiedzić arboretum ustawiliśmy specjalne miejsca odpoczynku.

5. Biuro Nadleśnictwa

W siedzibie Nadleśnictwa Karwin znajduje się świetlica wyposażona w sprzęt multimedialny, tablice dydaktyczne. Oferta dydaktyczna skierowana jest do grup zorganizowanych.

Regulaminy obiektów edukacyjnych oraz zajęć edukacyjnych w Nadleśnictwie Karwin, znajdują się w załącznikach na dole strony.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ćwiczenia służb mundurowych w Gościmiu

Ćwiczenia służb mundurowych w Gościmiu

W środę 18 września 2024 roku Nadleśnictwo Karwin uczestniczyło w ćwiczeniach służb mundurowych powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Leśnicy przyłączyli się do akcji koordynowanej przez Komendę Powiatową Policji w Strzelcach Krajeńskich. Poniżej znajduje się opis wydarzenia:

Służby muszą być profesjonalne i skuteczne. Wspólne ćwiczenia strzeleckich policjantów i strażaków

Im więcej potu na treningu, tym mniej krwi w boju-to popularna wojskowa dewiza, która doskonale sprawdzająca się również z punktu pozostałych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dlatego, aby być doskonale przygotowanymi w sytuacji kryzysowej, policjanci i strażacy ze Strzelec Krajeńskich sprawdzili swoje umiejętności. Wspólne ćwiczenia, którym przyglądali uczniowie z klas mundurowych, odbyły się w środę (18 września) nad jeziorem Solecko w Gościmiu.

Na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego nie brakuje pięknych jezior, które są miejscem wypoczynku wielu osób. Liczne kąpieliska, czy atrakcyjne dla miłośników żeglarstwa miejsca sprawiają, że sympatycy wypoczynku nad wodą są częstym widokiem również w okresie poza wakacyjnym. To wszystko wymaga od służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa, wysokich umiejętności. W momencie, kiedy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji na wodzie, służby muszą działać profesjonalnie i skutecznie. Jednym z najlepszych do tego sposobów są ćwiczenia. Dzięki nim policjanci, strażacy i pracownicy innych służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i możliwość ich podnoszenia.

Takie ćwiczenia miały miejsce w środę (18 września) nad jeziorem Solecko. Ich scenariusz zakładał, że dwóch wędkarzy wypadło z łódki i najprawdopodobniej znajdują się w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu. Świadek, który zauważył przewróconą, dryfującą łódkę powiadomił WCPR, skąd informacja dalej została przekazana do Policji i Straży Pożarnej. Od tego momentu rozpoczęła się akcja ratunkowa. Na miejscu pojawili się policjanci, strażacy i strażacy ochotnicy wyposażeni w łodzie motorowe. Równolegle funkcjonariusze i pracownicy Lasów Państwowych sprawdzali brzeg jeziora, również z wykorzystaniem psa patrolowo-tropiącego. W poszukiwania zaangażowano między innymi latającego i podwodnego drona. W akcji uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Po kilkudziesięciu minutach poszukiwań udało się odnaleźć obu wędkarzy, którzy bezpiecznie zostali przetransportowani na brzeg, gdzie udzielono im pomocy przedmedycznej. Mimo że to były tylko ćwiczenia funkcjonariusze mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Od odpowiedniego przepływu informacji poprzez umiejętności związane z akcją ratunkową na wodzie, poprzez kwestie formalne i dowodzenie akcją. Te wszystkie czynniki w sytuacji kryzysowej są bardzo istotne i nie może być miejsca nawet na najmniejszy błąd. Bo przecież w grę wchodzi zdrowie i życie ludzi.

Ćwiczeniom przyglądała się młodzież ze szkół średnich. Wśród nich byli uczniowie klas mundurowych, którzy mieli możliwość zobaczenia z bliska, jak wygląda praca służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Na licealistów czekały także dodatkowe atrakcje w postaci policyjnego stoiska z symulatorem zderzeń, pokazu sprzętu oraz tresury psa służbowego.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich.

Po zakończeniu ćwiczeń dla uczestników dostępne były ekspozycję stoisk promocyjnych Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Strzelcach Krajeńskich, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Nadleśnictwa Karwin. Na koniec wydarzenia odbył się wspólny poczęstunek przy ognisku.