Asset Publisher Asset Publisher

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadleśnictwo Karwin sprawuje nadzór nad lasami innej własności w ramach porozumienia pomiędzy Nadleśniczym a Starostą Gorzowskim, Strzelecko–Drezdeneckim i Międzyrzeckim. Ogólna powierzchnia tych lasów wynosi 153,32 ha, dla lasów sporządzono inwentaryzacje stanu lasu.

L.p

Starostwo Powiatowe

Powierzchnia

1

Strzelce Krajeńskie

136,6288 ha

2

Międzyrzec

1,2500 ha

3

Gorzów Wielkopolski

15,4362 ha

Lasy prywatne stanowią około 19 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.

Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Powołano zespół Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Karwin

Powołano zespół Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Karwin

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie w dniu 5 lutego 2024 roku, powołał Zespół Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Karwin. Skład Zespołu został zmieniony Decyzją Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie w dniu 12 sierpnia 2024 roku. Treść Decyzji nr 81 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie z dnia 12.08.2024 r. zmieniająca Decyzję nr 9 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie z 06.02.2024 r. w sprawie powołania Zespołu Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Karwin, znajduje się w załączniku na dole strony.

Zespół powołany został jako organ opiniodawczo-doradczy Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie w sprawach dotyczących lasów o zwiększonej funkcji społecznej w związku z opracowaniem projektu planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Karwin na lata 2025-2034. 

1.Dłubała Bartosz – Kierownik Ośrodka Terapii Grunwald Stanisław Bojkowski Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy im. Prof. Wiktora Degi w Gościmiu;
2. Filistowicz Andrzej – Łowczy Koła Łowieckie Darz Bór Drezdenko;
3. Grabowska Małgorzata – Sołtys wsi Zielątkowo;
4.Jung Marcin – przedsiębiorca leśny;
5.Kaczmarczyk Wojciech – Prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Cyklistów Jednoślad Drezdenko;
6. Kaczmarek Joanna – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin;
7.Kuchowicz Jan – przedstawiciel mieszkańców Drezdenka;
8.Kuska Wojciech – Dyrektor Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia w Drezdenku;
9.Mądrawska Agnieszka – Pracownik Publicznego Przedszkola w Drezdenku;
10.Miron Andrzej – Sołtys wsi Niegosław;
11.Piotrowska Karolina – przedstawicielka mieszkańców Drezdenka;
12.Ruszkiewicz Aleksandra – Inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie Karwin;
13.Śpiołek Bogumił – Członek Koło Łowieckie Noteć Gościm;
14.Adam Kołwzan – Burmistrz Drezdenka;
15.Wojciech Uciński – pracownik Urzędu Miejskiego w Drezdenku.