Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Celem łowiectwa jest:

- ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych;

- ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny;                       

- uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego;

- spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.    

Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa ma na celu przede wszystkim dostosowanie liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej zwierząt łownych do poziomu, który zapewniłby możliwość realizacji celów hodowli lasu. Zagospodarowanie obwodów łowieckich na terenie Nadleśnictwa Karwin prowadzone są przez koła łowieckie w następujących formach:

  1. poletka łowieckie – 19,73 ha
  2. pasy zaporowe  – 23 szt (4,95 km)
  3. paśniki – 21 szt.
  4. lizawki – 472 szt.
  5. zagospodarowane łąki śródleśne i przyleśne – 40,05 ha
  6. ambony – 229 szt.

Dokarmianie:

  • karma objętościowo sucha – 2,10 tony
  • karma objętościowo soczysta – 133,50 ton
  • karma treściwa – 62,50 tony
  • sól – 3,20 ton

Asset Publisher Asset Publisher

Back

XIX Święto Podgrzybka w Skwierzynie

XIX Święto Podgrzybka w Skwierzynie

W Skwierzynie w pobliżu ratusza miejskiego odbyło się XIX Święto Podgrzybka. Wydarzenie integrujące mieszkańców Gminy Skwierzyna oraz Międzychód.

W rozbudowanym programie wydarzenia znalazły się:
- zawody strzeleckie o „Puchar Podgrzybka Puszczy Noteckiej” w Międzychodzie,
- zawody wędkarskie o „Puchar Burmistrza Skwierzyny” na Promenadzie Nadwarciańskiej,
- zawody sportowe „BOLETUS” w Parku Miejskim,
- zawody drwali,
- turniej miast Skwierzyna kontra Międzychód,
- leśne stoiska promocyjno - edukacyjne nadleśnictw Skwierzyna, Międzychód oraz Karwin.
- stoiska rękodzielników i wytwórców żywności.
Wieczorem odbył się koncert zespołów „TARAKA” oraz „SAMMY SWOI”.

Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Karwin nawiązywało do metod ochrony lasu stosowanych na przestrzeni lat w leśnictwie. Dzięki ekspozycji pochodzącej z Izby Edukacji Leśnej w Dobrojewie przypomnieliśmy o gradacji owada, strzygonii choinówki, która miała miejsce w Puszczy Noteckiej sto lat temu.  Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy warsztaty wytwarzania leśnej biżuterii oraz piaskownicę z piaskiem kinetycznym, gdzie najmłodsi mogli odcisnąć ślady dzikich mieszkańców lasu. Dla starszych były ciastka, materiały promocyjne oraz ciesząca się dużym powodzeniem ekologiczna kawa żołędziowa. Dziękujemy za odwiedzenie naszego stoiska, przywilej było być z Wami tego dnia.