Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Nadleśnictwa

Nasze lasy

O tym, jakie gatunki drzew tworzą lasy Nadleśnictwa Karwin, decydują przede wszystkim trudne warunki przyrodnicze. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wydmy śródlądowe, na których wykształciły się siedliska borowe, przeważnie ubogie. Teren urozmaicają występujące gdzieniegdzie międzywydmowe mokradła, torfowiska oraz jeziora.

Mała ilość opadów atmosferycznych powoduje, że niewiele gatunków wytrzymuje takie realia. Drzewostany tworzy przede wszystkim sosona. Pozostałe gatunki, takie jak brzoza, dąb, olsza, świerk i buk, spotyka się znacznie radzeij.

Nadleśnictwo Karwin obejmuje obszar 23 489,61 ha.
W skład jednostki wchodzi trzynaście leśnictw: Ustronie, Grotów, Sosnówka, Odyniec, Lubiatów, Irena, Wilcze Doły, Solecko, Kościelec, Bukowo, Kalinówek, Lipki Wielkie, Gościnowo oraz Szkółka Leśna w Gościmiu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zimowy bushcraft w Nadleśnictwie Karwin

Zimowy bushcraft w Nadleśnictwie Karwin

W Puszczy Noteckiej od kilku, może nawet kilkunastu dni niepodzielnie rządzi zima. To czas, kiedy wiele osób wyrusza do ukrytych głęboko leśnych ostępów w celu uprawiania aktywności sportowych – biegi, jazda na nartach, psie zaprzęgi, łyżwy czy sankach. Inni stawiają na leśne spacery zachwycając się przy tym wszechobecnym biało-zielony kolorem. Tymczasem bywają turyści lubiący hartować się poprzez morsowanie czy biwakowanie. Bo przecież odkąd nastały pierwsze mrozy nieostatnie odbieramy zgłoszenia od korzystających z naszego obszaru pilotażowego do uprawiania aktywności bushcraft i survival. W naszych oczach są to ludzie wytrwali lubiący obcować z przyrodą. Bo przecież zima to nie tylko trudne warunki bytowania, ale również większa szansa na piękne malownicze widoki czy spotkania z mieszkańcami lasu. Zdjęciami z sobotnio-niedzielnego biwaku podzielił się Seba – dziękujemy.