Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Dbamy o to, by las był zawsze...

Jednym z podstawowych obowiązków leśników jest dbałość o to, by niezwłocznie po wyrębie dojrzałego drzewostanu w jego miejscu pojawiło się nowe pokolenie w postaci uprawy leśnej. Szczególny nacisk kładziemy na wzbogacenie składu gatunkowego poprzez wprowadzanie gatunków liściastych w miejscach, gdzie jest to tylko możliwe. W ten sposób zwiększana jest odporoność lasu na szkodliwe czynniki. W odtwarzaniu lasu preferowane jest odnowienie naturalne, czyli powstałe z opadłych na glebę nasion drzewostanu macierzystego.

Leśnicy od kilkunastu lat nieustanie zwiększają lesistość kraju. Najabardziej popularną akcją jest "1000 drzew na minutę".

 

Co można zrobić w jedną, krótką minutkę?
Można posadzić 1000 drzew.
Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew.
800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne.
Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.

 

 

Teraz kilka słów o hodowli...

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

XIX Święto Podgrzybka w Skwierzynie

XIX Święto Podgrzybka w Skwierzynie

W Skwierzynie w pobliżu ratusza miejskiego odbyło się XIX Święto Podgrzybka. Wydarzenie integrujące mieszkańców Gminy Skwierzyna oraz Międzychód.

W rozbudowanym programie wydarzenia znalazły się:
- zawody strzeleckie o „Puchar Podgrzybka Puszczy Noteckiej” w Międzychodzie,
- zawody wędkarskie o „Puchar Burmistrza Skwierzyny” na Promenadzie Nadwarciańskiej,
- zawody sportowe „BOLETUS” w Parku Miejskim,
- zawody drwali,
- turniej miast Skwierzyna kontra Międzychód,
- leśne stoiska promocyjno - edukacyjne nadleśnictw Skwierzyna, Międzychód oraz Karwin.
- stoiska rękodzielników i wytwórców żywności.
Wieczorem odbył się koncert zespołów „TARAKA” oraz „SAMMY SWOI”.

Stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Karwin nawiązywało do metod ochrony lasu stosowanych na przestrzeni lat w leśnictwie. Dzięki ekspozycji pochodzącej z Izby Edukacji Leśnej w Dobrojewie przypomnieliśmy o gradacji owada, strzygonii choinówki, która miała miejsce w Puszczy Noteckiej sto lat temu.  Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy warsztaty wytwarzania leśnej biżuterii oraz piaskownicę z piaskiem kinetycznym, gdzie najmłodsi mogli odcisnąć ślady dzikich mieszkańców lasu. Dla starszych były ciastka, materiały promocyjne oraz ciesząca się dużym powodzeniem ekologiczna kawa żołędziowa. Dziękujemy za odwiedzenie naszego stoiska, przywilej było być z Wami tego dnia.