Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Dbamy o to, by las był zawsze...

Jednym z podstawowych obowiązków leśników jest dbałość o to, by niezwłocznie po wyrębie dojrzałego drzewostanu w jego miejscu pojawiło się nowe pokolenie w postaci uprawy leśnej. Szczególny nacisk kładziemy na wzbogacenie składu gatunkowego poprzez wprowadzanie gatunków liściastych w miejscach, gdzie jest to tylko możliwe. W ten sposób zwiększana jest odporoność lasu na szkodliwe czynniki. W odtwarzaniu lasu preferowane jest odnowienie naturalne, czyli powstałe z opadłych na glebę nasion drzewostanu macierzystego.

Leśnicy od kilkunastu lat nieustanie zwiększają lesistość kraju. Najabardziej popularną akcją jest "1000 drzew na minutę".

 

Co można zrobić w jedną, krótką minutkę?
Można posadzić 1000 drzew.
Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew.
800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne.
Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.

 

 

Teraz kilka słów o hodowli...

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

III Leśny Rajd Hulajnogowy

III Leśny Rajd Hulajnogowy

Hulajnogą przez las? Czy to w ogóle możliwe? Przekonajcie się już 26 czerwca w Grotowie (Puszcza Notecka, Gmina Drezdenko, powiat strzelecko-drezdenecki, województwo lubuskie).

Nadleśnictwo Karwin po raz trzeci zaangażowało się w bardzo oryginalny projekt – III Leśny Rajd Hulajnogowy! Zapraszamy małych i dużych, chudych i grubych po prostu wszystkich.
Wydarzenie ma charakter międzyregionalny skupia społeczności hulajnogowe z całej Polski. Hulacze będą mieli do pokonania około 25 kilometrów leśnych ścieżek oraz duktów zagłębiających się w najbardziej urokliwe zakamarki Puszczy Noteckiej. Spotkanie ma na celu popularyzacje celów zrównoważonego rozwoju poprzez promocję przyjaznych środków transportu, jakim jest z pewnością hulajnoga.

PROGRAM WYDARZENIA:

  1. Zbiórka uczestników w obrębie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” Adres: Grotów 5, 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8699 – godzina 9.30.
  2. Przywitanie Uczestników przez Organizatorów, przekazanie pakietów startowych oraz prelekcja terenowa na temat walorów przyrodniczych i turystycznych Nadleśnictwa Karwin – godzina 10.00-10.30.
  3. Start uczestników III Leśnego Rajdu Hulajnogowego – godzina 10.30. 
  4. Przystanek tematyczny w punkcie trasy „Szkółka leśna Nadleśnictwa Karwin” 52.7655, 15.7418 (pogadanka edukacyjna, możliwość posilenia się oraz uzupełnienia płynów przez Uczestników Rajdu) – godzina 12.30.
  5. Posiłek dla uczestników Rajdu w obrębie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” oraz wręczenie medali. Adres: Grotów 5, 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8699 – godzina 15.00.
  6. Ognisko wraz z ceremonią wręczenia medali na zakończenie III Leśnego Rajdu Hulajnogowego w obrębie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” Adres: Grotów 5, 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8699 – godzina 20.00

ZAPISY:

Zgłoszenie udziału uczestnictwa prosimy kierować drogą mailową na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl lub telefonicznie pod numerem: 691-362-520 w terminie  do 13 czerwca 2021 r.

W zgłoszeniu prosimy podać imię i  nazwisko, miejscowość, ewentualnie nazwę klubu, datę urodzenia.

Lista uczestników będzie aktualizowana i widoczna w załącznikach na dole strony.

REGULAMIN, OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA, TRASA RAJDU ORAZ ULOTKA DOSTĘPNE SĄ NA DOLE STRONY.