Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Back

LEŚNA NOC W MUZEUM ZIEMI MIĘDZYRZECKIEJ

LEŚNA NOC W MUZEUM ZIEMI MIĘDZYRZECKIEJ

W dniach 10 i 11 maja mieliśmy zaszczyt, współorganizować Leśną Noc Muzeów w ramach Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfreda Kowalskiego w Międzyrzeczu. Wydarzenie pokrywało się ze stuleciem powstania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Nadleśnictwo Karwin przygotowało namiot promocyjno-edukacyjny w którym odbiorcy, mogli uczestniczyć w licznych aktywnościach o charakterze edukacyjnym. Na dziedzińcu Zamku przez całą sobotę 11 maja dostępne były również stosika promocyjne nadleśnictw: Bolewice, Międzychód, Międzyrzecz, Smolarz, Trzciel oraz Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gorzowie Wielkopolskim oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Gorzowie Wielkopolskim oraz Gorzowskiego Klubu Kolekcjonerai Kultury Łowieckiej.

W budynku Muzeum zorganizowana została wystawa związana ze 100-letnią historią Lasów Państwowych. Nadleśnictwo Karwin przygotowało na tę okoliczność ekspozycję przedmiotów związanych z dziedzinami: ochrony lasu, użytkowania lasu, kancelarii leśniczego oraz ubocznego użytkowania lasu. Eksponaty pochodzącą ze zbiorów prywatnych, opiekunów Izby Edukacji Leśnej w Dobrojewie, Pana Rocha i Teresy Kaczorowskich (Leśnictwo Gościnowo). Wystawa będzie dostępna dla wszystkich chętnych, codziennie w godzinach pracy Muzeum do 28 czerwca 2024 roku. Gorąca zachęcamy do odwiedzenia ekspozycji.