Asset Publisher Asset Publisher

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno? Czy mogę wyciąć kilka gałązek na stroisz?

Leżące w lesie drewno nie może zostać zabrane bez zgody i wiedzy leśniczego. Podobnie nie można samodzielnie wycinać gałązek na stroisz, zbierać mchu czy porostów na wianki lub stroiki, czy pozyskiwać chrustu brzozowego na miotły. Las i każdy jego element jest dobrem społecznym, ale stanowi majątek skarbu państwa, którym zarządzają w imieniu społeczeństwa leśnicy.

Każde nadleśnictwo w kraju ma określone zasady i procedury korzystania z tego majątku, cennik drewna i stroiszu. W lasach jest wiele chronionych w różny sposób miejsc i obiektów, które łatwo zniszczyć. Leśnicy mają pełną wiedzę na temat lasu, w którym gospodarują i chętnie pomogą w racjonalnym i zgodnym z prawem korzystaniu z niego. Dlatego najpierw odwiedźmy kancelarię leśniczego, gdzie uzyskamy pełne informacje.

Gdzie mogę kupić drewno opałowe?

Sprzedaż drewna w nadleśnictwach odbywa się zgodnie z zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Dla klientów pragnących zakupić większe ilości drewna, prowadzących działalność gospodarczą (związaną z przerobem drewna) sprzedaż odbywa się poprzez Portal Leśno-Drzewny, na którym nabywcy po zarejestrowaniu się składają swoje oferty zakupu. Nadleśnictwa dodatkowo organizują przetargi na drewno w serwisie www.e-drewno.pl, w których mogą brać udział zarówno firmy jak i osoby fizyczne.

Dla klientów detalicznych każde nadleśnictwo posiada w sprzedaży drewno opałowe i drobne ilości drewna użytkowego (żerdzie, papierówka, kopalniak, czasem słupki grodzeniowe). Sprzedaż detaliczna odbywa się tylko na podstawie gotówkowej zapłaty za drewno przed wydaniem go z lasu. Zajmują się nią leśniczowie w swoich kancelariach w wyznaczone dni tygodnia. Jest też możliwość zakupu drewna w biurze nadleśnictwa.

Także w każdym leśnictwie jest możliwość samodzielnego wyrobienia i zakupienia drobnicy czy trzebionki opałowej w atrakcyjnych cenach (drewno PKN) według lokalnie ustalonych zasad. Szczegółowe informacje można uzyskać w każdej leśniczówce.

Na czym polega samowyrób drewna opałowego?

Samowyrób drewna, czyli pozyskanie go w systemie PKN (pozyskanie kosztem i staraniem nabywcy) to najtańszy sposób zaopatrzenia się w drewno. Każde leśnictwo w kraju, oprócz sprzedaży drewna opałowego pozyskanego kosztem skarbu (gotowe do wywozu wałki opałowe) posiada określoną pulę drewna  (najczęściej drobnicy: gałęzi i trzebionki opałowej) przeznaczoną do zaopatrzenia w drewno opałowe lokalnego rynku.

W tym celu należy zgłosić się do miejscowego leśniczego, który wyznaczy miejsce wyrobu drewna (gałęzie i odpady drzewne po wykonanym zrębie, trzebieży lub czyszczeniu), przeszkoli z zasad bhp, ustali zasady przygotowania drewna i wystawi pisemne zezwolenie na wyrób. Jest ono jednocześnie zezwoleniem na wjazd do lasu w celu dotarcia do miejsca wyrobu drewna. W wyznaczonym terminie leśniczy dokona pomiaru i wyceny drewna i sprzeda je nabywcy, wystawiając dokument-asygnatę będący dowodem zakupu.

Nie każde drewno w lesie przeznaczone jest na opał, dlatego to leśniczy wyznacza nabywcy miejsce i rodzaj drewna do samowyrobu oraz określa zasady współpracy, których należy ściśle przestrzegać.

Które drewno będzie najlepsze na opał i jakie powinno mieć parametry?

Każdy klient leśniczówki ma swoje indywidualne preferencje co do rodzaju drewna opałowego. Zwykle najważniejsze jest kryterium cenowe. Chcemy, żeby drewno dało nam jak najwięcej energii, za jak najniższą cenę. W tym przypadku pomiędzy drewnem iglastym i liściastym nie ma większej różnicy. To pierwsze jest tańsze i łatwiej dostępne, a także zawiera więcej żywic i ligniny, które decydują o wartości opałowej drewna. Drewno liściaste ma  jednak większą gęstość, a więc ta sama jego objętość co drewna iglastego (a przy zakupie płacimy za objętość, a nie wagę) da nam więcej energii.

Które drewno jest dla nas lepsze może zależeć od rodzaju pieca i paleniska. Drewno jest paliwem stałym, ale spala się głównie jako gaz drzewny wysokim płomieniem. Dlatego do dobrego spalania potrzebne jest duże palenisko, które zapewnia odpowiednią ilość bogatego w tlen powietrza. Mając mniejsze palenisko powinniśmy zdecydować się na drewno liściaste. Piec przygotowany do spalania węgla czy koksu w ogóle nie nada się do palenia drewnem.

Ważną sprawą jest też wilgotność drewna. Piękny, liściasty opał będzie spalał się kiepsko, gdy nie jest należycie wysuszony (sezonowany). W świeżo ściętym, zielonym drewnie woda może stanowić nawet połowę wagi. Źle wysuszone drewno wpływa też na osadzanie się smoły w kominie, na szybie kominka czy elementach pieca. Dlatego też tak wiele osób za „złote drewno" na opał uważa drewno akacjowe, które nawet świeże zawiera bardzo mało wody.

O fachową poradę dotyczącą opału możemy zawsze poprosić leśniczego, u którego zaopatrujemy się w drewno.

Czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki?

Leśnicy czasem jeszcze sprzedają świąteczne choinki, choć staje się to powoli domeną prywatnych szkółek i przedsiębiorców. Aby zakupić choinkę prosto z lasu, należy skontaktować się z miejscowym nadleśnictwem lub bezpośrednio z leśniczym. Sprzedaż dokonywana jest najczęściej za pomocą asygnaty według zasad przyjętych dla sprzedaży drewna. Część nadleśnictw prowadzi plantacje choinkowe lub przygotowuje świąteczne choinki w swoich szkółkach, czasem sprzedawane są też drzewka pochodzące z planowanych zabiegów gospodarczych. Nie ma natomiast możliwości, aby samodzielnie wybrać się do lasu i wyciąć upatrzone drzewko.

Warto też pamiętać, że wyhodowanie 1,5-3 m choinki trwa od 8 do 15 lat.

Czy kubik drewna stosowego to to samo co metr drewna?

- Panie leśniczy! Chciałem kupić 10 metrów drewna opałowego w wałkach, a pan napisał na asygnacie tylko 6,5 kubika… - takie wątpliwości dość często pojawiają się u nabywców drewna. Podobne z pozoru pojęcia kryją zupełnie inne wartości – jeśli kupimy metr sześcienny (kubik) opału, będziemy go mieli często prawie dwa razy więcej niż przy zakupie drewna mierzonego w metrach przestrzennych.

Metr przestrzenny (mp) określa ilość drewna w korze ułożonego w pryzmę o wymiarach 1 x 1 x 1 m. Są to wałki drewna pomierzone razem z wolnymi przestrzeniami pomiędzy nimi. To pomocnicza, szacunkowa miara drewna.

Kubik, to potoczna nazwa metra sześciennego. 1m3 określa  ilość czystego, pozbawionego kory drewna, jaka mieści się w pryzmie o wymiarach 1 x 1 x 1 m przy założeniu, że między poszczególnymi wałkami nie ma wolnych przestrzeni. Jest to więc kostka litego drewna 1x1x1m, czyli wartość czysto hipotetyczna. Jest to podstawowa, oficjalna miara drewna, służąca do ewidencji ilości drewna.

Cena przy zakupie jest naliczana według liczby m3. Istnieją specjalne przeliczniki mp na m3 i odwrotnie, różne w zależności od rodzaju i długości drewna. 1mp drewna sosnowego w metrowych wałkach to 0,65 m3. Z kolei 1m3 pomnożony przez mnożnik 1,54 daje nam 1 mp.

Jestem właścicielem lasu. Czy są jakieś limity ilości drewna, które mogę z niego pozyskać? Jak to zrobić zgodnie z prawem?

Każdy właściciel gruntu, oznaczonego w ewidencji jako las (symbol „Ls"), powinien mieć plan urządzania lasu lub uproszczony plan urządzania lasu. Jeżeli go nie ma, to powinien wystąpić do starosty, który z mocy Ustawy o lasach sprawuje nadzór nad lasami prywatnymi, o wydanie decyzji określającej zadania gospodarki leśnej. We własnym lesie należy oczywiście gospodarować zgodnie z zapisami ustawy o lasach, która obowiązuje dla wszystkich lasów, bez względu na formę ich własności, ale także respektować przepisy ustawy o ochronie przyrody oraz gospodarować według zasad hodowlanych, ochrony lasu i ochrony przeciwpożarowej.

Ile drewna można wyciąć w prywatnym lesie w toku normalnych prac gospodarczych zaplanowano we wspomnianym uproszczonym planie urządzania lasu.

Po wycięciu drewna należy zwrócić się do leśniczego nadzorującego lasy prywatne o zalegalizowanie pozyskanego surowca, nawet jeśli przeznaczamy go na własny użytek (kto nadzoruje określony las dowiemy się w starostwie). Należy znać numer działki i obręb geodezyjny, gdyż ułatwi to współpracę z nadzorującym las prywatny. Wystawi on świadectwo legalności pozyskanego drewna i ocechuje je, nabijając plastikowe płytki koloru niebieskiego. Drewno należy przygotować do ocechowania samodzielnie dokonując jego odbiórki, tzn. dokonując pomiarów dłużyc lub stosów. Osoba nadzorująca prywatny las udzieli także bezpłatnej porady dotyczącej zasad prowadzenia gospodarki leśnej na naszej działce.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Afryka Dominika

Afryka Dominika

Przez długie lata marzyłem o podróży do Afryki. Bezkresne przestrzenie, dziewicza flora i bogata fauna, dostatecznie rozbudzały sferę marzeń. Ogromna dostępność filmów i publikacji przyrodniczych dodatkowo potęgowały, chęć ujrzenia na własne oczy prawdziwego oblicza „Czarnego lądu”. W prawdzie kiedyś byłem w Algierii oraz Tunezji. Właśnie tam dowiedziałem się, że "prawdziwa" Afryka, zaczyna się dopiero za Saharą. Zwariowany pomysł przejazdu hulajnogą, przez kilka afrykańskich krajów rozpocząłem w 2019 roku w Sahelu*, dokładniej Erytrei. Dlaczego hulajnogą? Nie potrafiłem odmówić udziału w podróży, mojej najwierniejszej przyjaciółce. Ponadto uznałem, że Afrykę najkorzystniej będzie, zobaczyć z jednośladu, napędzanego siłami własnych mięśni.

Erytrea
W 2019 roku przehulałem ponad 1000 kilometrów przez surowe góry Erytrei. Moja pierwsza wizyta w Afryce subsaharyjskiej, przyniosła mieszane uczucia. Erytrea to kraj równie piękny, jak trudny. Już samo zdobycie, wizy i późniejszych pozwoleń podróżnych, kosztowała mnie wiele wysiłku. Dyktatorski ustrój państwa uniemożliwia, podróże po znacznej części kraju w zamian gwarantuje względne bezpieczeństwo. Erytrea szczyci się, pustymi drogami oraz największą na kontynencie kulturą jazdy rowerowej. Właśnie stąd wywodzi się Biniam Ghirmay, pierwszy czarnoskóry, zwycięzca jednego z etapów Giro d'Italia. W Erytrei nie widziałem, egzotycznych zwierząt (może poza wielbłądami i marabutami). W zamian spotkałem plemienne tradycje oraz uśmiechniętych i pomocnych tubylców. W tej części Rogu Afryki, życie jest trudne. Wszechobecna bieda przeplata się z uśmiechem ponodbno najpiękniejszych kobiet w całej Afryce. Do Erytrei, chciałbym jeszcze kiedyś wrócić.

Etiopia
Etiopia, uchodząca za regionalną potęgę jest krajem pełnym kontrastów. W Etiopii spędziłem, ponad trzy tygodnie. Pierwsze dwa, hulałem w towarzystwie wspaniałego kompana, Piotra z Gdańska. Wspólnie poznaliśmy, tysiące uśmiechniętych, gościnnych i pomocnych dzieci. Do Etiopii, zabraliśmy ze sobą piłki do nogi, ufundowane przez Nadleśnictwo Karwin, dzięki czemu wsparliśmy kilka mniejszych szkół podstawowych. Wspólna podróż ze stolicy Addis Abeby do Doliny Omo była najtrudniejszą drogą, jaką przeżyliśmy. Mieliśmy rozstroje żołądkowe, poparzenia słoneczne oraz udary. Nagrodą za wysyłek było spotkanie ze sławnym na całym świecie wodzem Plemienia Mursi. W Etiopii z różnicami zetkneliśmy się w każdej sferze podróży. Po pierwsze hulaliśmy przez w czasie, kiedy trwał krwawy konflikt w północnej części kraju, Rejonie Tigraj (2022 rok). Poprzez niestabilną, sytuację polityczną, nie było tam wówczas praktycznie żadnych białych turystów. W ostatnim etapie podróży hulałem samotnie. W pradawnym mieście Harrar uczestniczyłem, w interesującej ceremonii karmienia hien cętkowanych, surowym mięsem. W Etiopii niestety padłem ofiarą napadu rabunkowego. Uzbrojeni bandyci, okładali mnie kamieniami oraz łopatami. Praktycznie straciłem świadomość. Cudem uszedłem z życiem, dzięki pomocy przyjacielskich żołnierzy z etiopskich sił powietrznych. Wspomniana sytuacja spowodowała, że przez długie miesiące bałem się jechać ponownie do Afryki. W końcu zmieniłem zdanie, na szczęście

Uganda
Uganda
została przed laty nazwana przez Winstona Churchilla, Perłą Afryki. Zgadzam się z opinią angielskiego polityka. Kraj jest soczyście zielony. Pełen parków narodowych, obfitujących w egzotyczne zwierzęta. W Ugandzie ponownie byłem z Piotrem. Czuliśmy się bezpiecznie. Miły uśmiech mieszkańców mieszał się z wybornym jedzeniem serwowanym przy ulicy. Dziwnie to zabrzmi, ale niejednokrotnie w Ugandzie, miałem wrażenie, że jestem w Puszczy Noteckiej. Perła Afryki przyniosła, liczne spotkania ze zwierzętami. W obiektywie aparatu udało mi się uwiecznić, między innymi: marabuty, zebry, żyrafy, hipopotamy, pawiany, guźdźce afrykańskie, bawoły afrykańskiej, antylopy gnu, jelenie afrykańskie oraz liczne gatunki gadów i płazów. W Ugandzie udzieliłem, przypadkowo poznanej dziewczynie korepetycji oraz kupiłem książki i zeszyty. Obiecała, że dzięki podarkowi na pewno zda maturę. Trzymam ją za słowo, przecież obiecała.

Rwanda
Kraj nieduży, który przed wyjazdem przede wszystkim, kojarzyłem z ludobójstwa Hutu, skierowanego przeciwko Tutsi. W niewielkiej Rwandzie (dawniej Ruandzie) w 1994 roku w ciągu niespełna pół roku zamordowano, ponad milion ludzi. Dzisiejsza Rwanda to jeden z najlepiej rozwijających się krajów Afryki. Wdrożono w nim liczne programy społeczne. Za użycie słów Hutu lub Tutsi, można trafić do więzienia. Rwanda podobnie jak Erytrea jest krajem kolarskim. Oświetlone drogi, znakomita nawierzchnia oraz smaczne jedzenie serwowane przy ulicy pozwoliły, mi dość szybko przejechać cały kraj. Rwanda słynie, z ostatnich żyjących na świecie goryli górskich (można jes spotkać też w Ugandzie i Demokratycznej Republice Kongo). Zwierzęta są zamknięte w parku narodowym, jednak cena tegoż dobrodziejstwa to ponad 800 dolarów, czyli stanowczo za dużo na posiadany przeze mnie budżet. W Rwandzie, nie licząc Piotra z Gdańska, który hulałem ze mną, spotkałem pierwszego człowieka na hulajnodze. Młodego czarnoskórego chłopaka, który jednoślad zrobił samodzielnie z drewna i kamieni, szacunek.

Burundi
Przed wjazdem do tego kraju czułem liczne obawy, związane z bezpieczeństwem. Małe państewko nie szczyci się zbyt dobrą opinią. Od lat szargają, nim liczne konflikty i niepokoje społeczne. Wszystko to sytuuje Republikę Burundi obok Nigru, Czadu, Mali, Somalii jako najbiedniejsze kraje Afryki. Bałem się niesłusznie, Burundi było dla mnie gościnne. Hulajnogowe przejażdżki w sąsiedztwie Jeziora Tanganika na wiele lat zostaną w pamięci. Tutaj spotkałem hipopotamy, smacznie śpiące w Delcie Rzeki Rusizi. Jednakże największą niespodzianką, było spotkanie z Księżniczką Burundi. Lea jest sama twierdzi, jest praprapra wnuczką ostatniego króla. Chętnie, skorzystała z możliwości przejażdżki na hulajnodze, stąd mój pojazd stał się na chwilę królewską lektyką. W Burundi na hulajnogę żywiołowo reagowały dzieci. Czasem spędzałem wiele godzin w ubogich wioskach, gdzie prowadziłem lekcje hulania.

Kenia
Kraj, który przed wyjazdem jawił mi się jako drogi i turystyczny, okazała się zdecydowanym hitem wycieczki. Pochodzące z bajki Król Lew, słowa Hakuna Matata, przyświecały każdego dnia hulajnogowej podróży. Kenia poza zbliżonym do Etiopii krajobrazem podarowała mi, prawdziwych przyjaciół. W tym kraju spędziłem, najwięcej czasu z miejscową ludnością. Rozmawialiśmy o problemach życia codziennego. W Kenii pierwszy raz odniosłem wrażenie, że nie ma żadnej mentalnej różnicy pomiędzy mną a nimi. Mamy podobne problemy i radości. Ostatecznie nieopodal dużego miasta Kisimu, malowniczo położonym nad jeziorem Victorii, spotkałem swoją czarnoskórą siostrę. Podarowałem jej hulajnogę i tak zakończyłem ostatni etap niezwykłej podróży.

Podróż siłami mięśnie po Czarnym Lądzie była, zapewne przygodą mojego życia. Na długo w głowie zostaną zawsze uśmiechnięci ludzie, egzotyczne zwierzęta oraz wszechobecna bieda. Na Czarnym Lądzie przemyślałem, własne nadkonsumpcyjne życie. Wydaje mi się, że po każdymz powrotów z Afryki byłem trochę lepszym człowiekiem. Czy takim zostanę? Tego nie wiem. Wiem, że wrócę jeszcze na Czarny Ląd. Chciałem kiedyś posadzić drzewa w ramach projektu Wielkiego Zielonego Muru w Nigrze. Warto marzyć.

Podróż udało mi się zrealizować, dzięki przychylności Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin w zakresie urlopu za co dziękuję. Finansowałem ją z własnych oszczędności oraz środków z nagrody jubileuszowej za piętnaście lat pracy w strukturach Lasów Państwowych.

Nadleśnictwo Karwin przed podróżą wyposażyło mnie w podarki dla afrykańskich dzieci za co dziękuję.

Sahel- Sahel, Sahel Tropikalny – region geograficzny w Afryce. Obejmuje obszar wzdłuż południowych obrzeży Sahary; rozciąga się od Senegalu po Erytreę, przez Mauretanię, Mali, Niger, Czad oraz Sudan (źródło: wikipedia.pl, wgląd: 19 marca 2023 roku).