Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Nadleśnictwo Karwin prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni blisko 23,5 tys. hektarów. Całość zadań gospodarczych, w tym związanych z pozyskiwaniem użytków z lasu została określona dla Nadleśnictwa w Planie Urządzania Lasu na okres 2015-2024. Dokument ten określił maksymalną ilość drewna, przeznaczoną do pozyskania w naszej jednostce, na niecałe 1 160 000 m3 grubizny w przeciągu 10 lat, tj. średnio około 116 tys m3 grubizny rocznie. W tym roku Nadleśnictwo Karwin planuje pozyskać blisko 58 tys. m3 w cięciach rębnych i ok. 59 tys. m3 w użytkowaniu przedrębnym. Część masy pozyskiwanej w ciągu roku przez Nadleśnictwo Karwin pochodzi z tzw. cięć przygodnych, wynikających z wystąpienia klęsk żywiołowych. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w 2015 roku, kiedy to huraganowy wiatr przewrócił lub połamał ponad 25 tys. m3 drewna.

W związku z faktem, że prawie 95 % lasów naszej jednostki to drzewostany z sosną zwyczajną jako gatunkiem panującym, pozyskiwany surowiec pochodzi w przeważającej ilości z drzew tego właśnie gatunku. Z pozostałych gatunków iglastych pozyskujemy jeszcze, w stosunkowo niewielkich ilościach – surowiec świerkowy, modrzewiowy i daglezjowy, natomiast z gatunków liściastych – przede wszystkim surowiec brzozowy, olchowy, dębowy i bukowy oraz marginalnie surowiec osikowy, topolowy, grabowy, jesionowy, akacjowy i klonowy.

Całość drewna pozyskiwana w Nadleśnictwie Karwin pochodzi z lasów zarządzanych wg. zasad prawidłowej gospodarki leśnej, co potwierdzają posiadane przez naszą jednostkę certyfikaty FSC i PEFC.

Nasz surowiec drzewny trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym jego przerobem: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakładów stolarskich i powstaje z niego szeroka gama produktów: od papieru i różnego typu płyt drewnopochodnych, przez więźbę dachową, elementy budowlane, podłogi drewniane, aż po meble i galanterię ogrodową.
 

Nie do przecenienia jest również opałowa wartość drewna, dlatego znaczna część surowca pozyskiwana w ciągu roku przez Nadleśnictwo Karwin kupowana jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.

Użytkowanie lasu to nie tylko pozyskanie drewna. Las oferuje nam również cały szereg tzw. użytków ubocznych, wśród których szczególne znaczenie mają owoce runa leśnego. Nadleśnictwo Karwin, będąc częścią Puszczy Noteckiej słynie przede wszystkim z bogatych w grzyby borów sosnowych, jakkolwiek odnajdą się tu również amatorzy zbierania jagód, borówek i jeżyn.

ZAPRASZAMY DO LASU!


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie

Hulajnogą przez lasy po raz czwarty? Czy możliwe? Przekonajcie się sami w dniach 25-25 czerwca 2022 roku w Puszczy Noteckiej.

Zapraszamy już po raz czwarty. Jak głosi międzynarodowa fraza #4YOU. Będziemy po raz czwarty dla Ciebie w sercu Puszczy Noteckiej. Z niewielką różnicą,  w porównaniu do lat ubiegłych. Otóż organizatorami wydarzenia są wspólnie Nadleśnictwo Karwin oraz Nadleśnictwo Międzychód, co oznacza że odwiedzimy województwo lubuskie oraz wielkopolskie.

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie jest wydarzeniem o charakterze międzyregionalnym, skupia społeczności hulajnogowe z całej Europy. Hulacze w ciągu dwóch dni będę mieć do pokonania około 60 kilometrów malowniczych leśnych ścieżek, wijących się poprzez wciąż nieodkryte ostępy Puszczy Noteckiej. Spotkanie popularyzuje ogłoszone przez ONZ cele zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Przede wszystkim, zwraca uwagę na potrzebę ograniczenia emisji śladu węglowego, poprzez, regularne użytkowanie przyjaznych środowisku środków transportu – hulajnóg.

Rajd stoi otworem dla każdego Uczestnika (z ograniczeniem wiekowym, które wymagają obecności opiekuna), który przybędzie do Grotowa z hulajnogą, napędzaną siłami własnych mięśni. Zapraszamy.

PROGRAM WYDARZENIA:

Sobota, 25 czerwca 2022 roku:

  • Zbiórka Uczestników, adres Grotów 5; 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8715 – godzina 9.30.
  • Przywitanie Uczestników oraz zaproszonych gości przez Organizatorów– godzina 9.30-9.45.
  • Wręczenie pakietów startowych dla Uczestników – godzina 9.45-10.00.
  • Start Uczestników „4 Leśnego Rajdu Hulajnogowego” – godzina 10.00.
  • Przejazd uczestników, do historycznej Osady Radusz (obszar administracyjny Nadleśnictwa Międzychód), gdzie przewidziany jest poczęstunek oraz okolicznościowa prelekcja. Współrzędne geograficzne: 52.6792, 15.9049   około godz. 12.30
  • Powrót do miejsca rozpoczęcia Rajdu Posiłek dla Uczestników w lokalizacji Grotów 5,
    66-530 Drezdenko
    – godzina 15.00
  • Podsumowanie pierwszego dnia Rajdu, przekazanie Uczestnikom materiałów edukacyjnych oraz pamiątkowych medali – godzina 16.00.
  • Warsztaty edukacyjne dla Uczestników oraz przybyłych Gości, prowadzi dr Kamil Szpotkowski – godzina 17.00 – 19.00
  • Świat nie jest zły, czyli hulajnogowe, prelekcie podróżnicze od godziny 20.00 do 22.00 (w zależności od ilości zgłoszonych prelekcji)
  • Wspólne ognisko integracyjne od godziny 21.00 do 23.00 (ognisko rozpocznie się w trakcie trwania slajdowisk podróżniczych).

Niedziela, 26 czerwca 2022 roku:

  • Zbiórka uczestników, adres Grotów 5; 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8715 – godzina 9.00.
  • Wspólne śniadanie dla Uczestników Rajdu w lokalizacji Grotów 5, 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne – godzina 9.30.
  • Start Uczestników w drugim dniu „4 Leśnego Rajdu Hulajnogowego” – godzina 10.30.
  • Przystanek tematyczny nad Jeziorem Źródlanym (Nadleśnictwo Karwin, Leśnictwo Lubiatów) – godzina 11.30.
  • Powrót do miejsca zbiórki. Zakończenie 4 Leśnego Rajdu Hulajnogowego – godzina 13.30.

INFORMACJE DODATKOWE:

  • ZAPISY UCZESTNIKÓW:

Zgłoszenie udziału uczestnictwa prosimy kierować drogą mailową na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 691-362-520 lub 95 762 05 90 wew. 681.

W zgłoszeniu prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość pobytu oraz ewentualnie nazwę klubu.

Lista uczestników, będzie aktualizowana co trzy dni, w załączniku na dole strony.

Zgłoszenia przyjmowane są w dniach od 3 do 20 czerwca 2022 toku.

  • ZGŁOSZENIA PRELEKCJI W RAMACH PANELU DYSKUSYJNEGO „ŚWIAT NIE JEST WCALE ZŁY – HULAJNOGOWE PRELEKCJE PODRÓŻNICZE”.

Odbyłeś ciekawą wycieczkę hulajnogą po Warszawie? Wjechałaś siłą własnych mięśni na Mount Blanc? Uczestniczyłeś w Kolobezkovym Pucharze w Czechach? Lub po prostu lubisz hulać gdziekolwiek – po lesie, do sklepu do babci? Nie ważne, jeśli lubisz dzielić się wspomnieniami
z innymi, weź udział w naszym panelu podróżniczych opowieści.

Zgłoszenia slajdowisk w ramach panelu dyskusyjnego - „Świat nie jest wcale zły, czyli hulajnogowe prelekcje podróżnicze”, przyjmowane są drogą poczty elektronicznej na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl od dnia 3 do 15 czerwca 2022 roku.

Prelekcja powinna zostać przygotowana w formie pokazu multimedialnego, np. ponumerowane zdjęcia w formacie jpg.; jpg., prezentacji PowerPoint.

  • AKCJA „WSPÓLNY DOJAZD”.

W celu ograniczeniu śladu węglowego, osoby przyjeżdżające własnym samochodem do Grotowa, jednocześnie posiadające wolne miejsca, mogą podać informację w zgłoszeniu uczestnictwa, przekazanym organizatorowi. Informacja zostanie opublikowana i będzie publiczna, dla osób pragnących skorzystać ze wspólnego dojazdu, celem ograniczenia emisji szkodliwych spalin do środowiska.

Najbliższym pasażerskim, węzłem kolejowym w sąsiedztwie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” (bazy Rajdu) jest stacja Nowe Drezdenko. Odległość około 12 kilometrów hulajnogą.

  • PIĄTKOWY PRZYJAZD UCZESTNIKÓW:

W piątek 24 czerwca 2022 roku, około godziny 20.00 w lokalizacji: Grotów 5 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.77334703478196 , 15.871538397277764 odbędzie się ognisko dla osób, które zdecydują się na przyjazd do już w piątek. Ognisko ma charakter nieoficjalny, poczęstunek nie będzie zapewniony przez Organizatora.

  • INFORMACJA O NOCLEGACH
  1. Pole biwakowe „Grotów 5”- Baza Leśnego Rajdu Hulajnogowego. Możliwość rozbicia namiotu oraz po uzgodnieniu, możliwość przespania się w dużym namiocie (konieczność posiadania materacy, łóżek polowych, śpiworów itp.), infrastruktura noclegowa w postaci domków letniskowych i przyczepy campingowej – informację Amadeusz Naczyński – nr tel. 510 106 082 oraz facebook: www.facebook.com/Grotow5  – baza Rajdu.
  2. Gospodarstwo Agroturystyczne „Siedlisko Zaśpiew” - tel. 666696487 oraz www.facebook.com/SiedliskoZaspiew  – odległość około 3 km od bazy Rajdu.
  3. Gospodarstwo Agroturystyczne „Kwiejce – Karpniki” - www.kwiejce.pl – odległość około 6 kilometrów od bazy Rajdu.