Webcontent-Anzeige
Zaplecze turystyczne Nadleśnictwa Karwin
Nadleśnictwo Karwin położone jest w północno-zachodniej części Puszczy Noteckiej – ogromnego kompleksu leśnego, rozpościerającego się w rozwidleniu rwących rzek Warty i Noteci. Puszcza Notecka, zwana również „Krainą Tysiąca Grzybów” każdej jesieni staje się rajem dla grzybiarzy.
Jednak poza propozycją zbieractwa, posiadamy bogatą ofertę turystyczną. Nasze położenie w granicach Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcza Notecka" stawia przed nami szereg wyzwań. Staramy się udostępniać las dla społeczeństwa oraz urozmaicać infrastrukturę turystyczną.
Nasze zaplecze turystyczne obejmuje:
- 2 miejsca biwakowania (nad jeziorami Solecko oraz Źródlanym)
- 1 miejsce przygotowane dla letniego wypoczynku zorganizowanych grup harcerskich (nad jeziorem Płytkim).
- 1 plac zabaw dla dzieci w sąsiedztwie Leśnej Wiaty Edukacyjnej w Gościmiu,
- 1 miejsce odpoczynku (przy ciągu pieszo rowerowym Gminy Drezdenko),
- 3 własne szlaki rowerowe (Staw Goszczanowski, Lubiatowskie Uroczyska oraz Wolność jest w naturze),
- 3 gminne szlaki rowerowe (czerwony, żółty i niebieski),
- 4 szlaki konne (Chrobotkowy szlak, wokół Jeziora Solecko, w pobliżu Leśnej Bazy Lotniczej w Lipkach Wielkich oraz Puszczańska Pętla),
- 3 szlaki nordic walking (Kultur Swiata, ptasi wzdłuż jeziora Solecko i wodny Rąpin-Lubiatów),
- 2 piesze szlaki turystyczne PTTK,
Serdecznie zapraszamy!
Asset Publisher
Lasy Państwowe transparentnie przed gminami i województwami
Lasy Państwowe transparentnie przed gminami i województwami
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie, które zobowiązuje nadleśnictwa w całej Polsce do regularnego informowania samorządów o swojej działalności, obejmującej gospodarkę leśną, ochronę przyrody, planowanie i ewentualne zagrożenia dla ekosystemów leśnych.
W Polsce są regiony, gdzie lasy pokrywają ponad 80 % powierzchni gminy. Tak jest np. w Cisnej - 88%, w Białowieży 88%, czy w Osiecznicy 84%. Lasy Państwowe często zarządzają terenami pełniącymi funkcję „zielonych płuc” gmin i najważniejszych miejsc rekreacji, a często są jednym z największych pracodawców w gminie czy powiecie. Jedno nadleśnictwo może obejmować swoim zasięgiem nawet kilkadziesiąt gmin.
Dlatego zgodnie z nowymi zasadami (Zarządzenie nr 115 z 18 września 2024 r.), nadleśniczowie oraz dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych będą raportować swoje działania bezpośrednio radom gmin i sejmikom województw. W gminach, gdzie lasy lub tereny przeznaczone do zalesienia zajmują ponad 100 hektarów od dziś nadleśniczy będą mieli obowiązek udziału w sesjach rad gmin.
- Celem tej decyzji jest zwiększenie transparentności oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy Lasami Państwowymi a samorządami. Udział w tych spotkaniach to okazja do bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami i przedstawicielami wspólnot lokalnych, a także rozmów na temat, ochrony przyrody, zrównoważonej gospodarki leśnej, edukacji, turystyki czy poprawy infrastruktury komunikacyjnej - mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Dzień poświęcony współpracy z samorządami
Wspomniane wyżej zarządzenie było głównym tematem spotkania w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich, urzędów marszałkowskich i wojewodów z Kierownictwem Lasów Państwowych. W spotkaniu z ramienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska wziął także udział Aleksander Jakubowski dyrektor Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa.
Samorządowcy doceniali wagę wydanego zarządzenia, zaznaczając, że jako organy władzy w terenie potrzebują stałych narzędzi do rewizji postanowień władzy centralnej. Zwracali też uwagę na konieczność nowelizacji ustawy o lasach tak, aby była kompatybilna z innymi aktami prawnymi ochrony przyrody.
Konieczność współdziałania z uwzględnieniem ładu przestrzennego, a także wspólne inicjatywy dotyczące infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej oraz zatrzymywanie wody w lesie – to kolejne tematy, które wybrzmiały podczas rozmów.
- Ustawa o Lasach pochodzi z 1991 roku i zarówno leśnicy jak i samorządowcy są zgodni, że nie przystaje ona do dzisiejszej rzeczywistości. Czekając na jej zmianę podejmujemy decyzje, które w ramach obowiązującego prawa pozwolą nam na ścisłą współpracę z samorządami i spójne zarządzanie przestrzenią po to by zachować bioróżnorodność i sprostać wyzwaniom klimatycznym - dodaje dyrektor Koss.
Leśnicy doskonale wiedzą że działania na rzecz klimatu, takie jak np. mała retencja w lasach, wymagają dużych nakładów finansowych. Dlatego tego dnia odbyło się jeszcze jedno spotkanie kierownictwa PGL LP z Jackiem Karnowskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, na temat współpracy przy pozyskiwaniu środków europejskich na projekty ekologiczne.
Zwiększenie transparentności działań nadleśnictw oraz regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych to krok w kierunku zwiększania świadomości społecznej dotyczącej działań, celów i problemów jakimi zajmują się Lasy Państwowe, a także możliwość lepszej współpracy samorządów z nadleśnictwami i regionalnymi dyrekcjami Lasów Państwowych.