Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zawody wędkarskie o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin

Zawody wędkarskie o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin

W ostatnią sobotę w wodzie, malowniczo położonego stawu w sąsiedztwie Leśniczówki Sosnówka, odbyły się pierwsze w historii zawody wędkarskie o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin. Rześki poranek nie przeszkodził, dwudziestopięcioosobowej grupie wędkarzy „stanąć w szranki”. Zmagania odbyły się w duchu fair play. Początkowo odbyło się losowanie stanowisk, następnie sygnał do zanęcania oraz połowy. Niespełna pięciogodzinne zmagania wyłoniły zwycięzców.

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Beata Kościelniak, drugie Danuta Bednarek a trzecie Patrycja Sikora.

W kategorii mężczyzn zwyciężył Adam Kuchowicz, który zdobył okolicznościowy Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin. Wicemistrzem został Andrzej Filistowicz a drugim wicemistrzem Jakub Stando.

Jury konkursowe przyznało specjalne nagrody, za największą złowioną rybę podczas zawodów. Około, 1,5 kilogramowego karasia srebrzystego złowił  Andrzej Filistowicz. Nagrodę dla najmłodszego duchem (najstarszego) zawodnika zdobyła Pani Stanisława Siuda. Wyróżnienie dla najmłodszego, tym razem wiekiem zawodnika przypadła Łukaszowi Sikora. Przyznano jeszcze dodatkową nagrodę dla uczestników, którzy przyjechali na nasze zawody aż z okolic Krakowa.

Warto jeszcze nadmienić o pięknym geście, który wykonał II wicemistrz zawodów w kategorii mężczyzn Jakub Stando, który zaraz po zakończeniu ceremonii medalowej, przekazał swoją wygraną najstarszej uczestniczce zmagań.

Na koniec wszyscy wędkarze otrzymali pamiątkowy, drewniany medal. Zawody odbyły się metodą spławikową z zastosowaniem jednej wędki, na tak zwanej „żywiej rybie”. Oznacza to, że po zakończeniu zmagań, zwierzęta wróciły do wody.

Niedługo po zakończeniu zawodów odbyło się podsumowanie oraz okolicznościowy poczęstunek.

Dziękujemy wszystkim za udział. Zwycięzcom gratulujemy wygranej.