Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Współpraca w ramach edukacji ekologicznej

Współpraca w ramach edukacji ekologicznej

We wtorek 26 marca 2024 roku, delegacja pracowników Nadleśnictwa Karwin, odwiedziła Specjalny Ośrodek Szklono wychowawczy w Lipkach Wielkich. W ramach wizyty Dyrektor Ośrodka Pani Janina Grzecznowska oraz Wicedyrektor Pani Lidia Kubisiak oprowadziły leśników po salach dydaktycznych, internacie oraz dawnym zespole parkowo-pałacowym. Dzięki spotkaniu mogliśmy przyjrzeć się codziennej pracy opiekunów i podopiecznych ośrodka.

Nadleśnictwo Karwin od wielu lat współpracuje z placówką dydaktyczną w ramach edukacji przyrodniczo-leśnej. Jednak wizyta Pana Nadleśniczego Włodzimierza Rocławskiego przyniosła deklarację zintensyfikowania wspólnych działań. W najbliższej przyszłości zaplanowano między innymi wspólne akcje sadzenia drzew, sprzątania okolicznych lasów z drobnych odpadów komunalnych oraz cyklu zajęć edukacyjnych.

Z serca dziękujemy za zaproszenie, gościnę oraz wkład pracy jaką uczniowie i opiekunowie wkładają w rozwój Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lipkach Wielkich.