Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wiosenny Rajd Rowerowy

Wiosenny Rajd Rowerowy

Nadleśnictwo Karwin oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Cyklistów „Jednoślad” Drezdenko zapraszają do udziału we Wiosennym Rajdzie Rowerowym. Tym razem jedziemy aż do Goszczanowa!

W programie między innymi:

  • Ponad pięćdziesięcio kilometrowy rajd malowniczymi szlakami, zachodniej części Puszczy Noteckiej, Doliną Noteci, ciągiem pieszo-rowerowym Gminy Drezdenko.
  • po drodze liczne osobliwości krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe: Dolina Noteci, jezioro Staw Goszczanowski, jezioro Miel, jezioro Solecko.
  • ognisko integracyjne w obrębie miejsca postoju pojazdów nr 17 w Leśnictwie Bukowo. Nieopodal Ośrodka Wypoczynkowego „Zacisze” w Goszczanowie.

TERMIN: 15 maja 2022 roku, godzina 10.00-16.00.

MIEJSCE ZBIÓRKI UCZESTNIKÓW: siedziba Nadleśnictwa Karwin, ulica Pierwszej Brygady 18 w Drezdenku.

ZAPISY: od 2 do 12 maja 2022 roku, prosimy wysłać: imię, nazwisko, datę urodzenia oraz miejsce zamieszkania na adres d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl. Potwierdzeniem uczestnictwa będzie wiadomość zwrotna ze strony pracownika Nadleśnictwa Karwin.

LIMIT UCZESTNIKÓW: 60 osób

REGULAMIN RAJDU, MAPA TRASY ORAZ PLAKAT znajdują się w załącznikach na dole strony

WYDARZENIE JEST BEZPŁATNE.