Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

III Leśny Rajd Hulajnogowy

III Leśny Rajd Hulajnogowy

Hulajnogą przez las? Czy to w ogóle możliwe? Przekonajcie się już 26 czerwca w Grotowie (Puszcza Notecka, Gmina Drezdenko, powiat strzelecko-drezdenecki, województwo lubuskie).

Nadleśnictwo Karwin po raz trzeci zaangażowało się w bardzo oryginalny projekt – III Leśny Rajd Hulajnogowy! Zapraszamy małych i dużych, chudych i grubych po prostu wszystkich.
Wydarzenie ma charakter międzyregionalny skupia społeczności hulajnogowe z całej Polski. Hulacze będą mieli do pokonania około 25 kilometrów leśnych ścieżek oraz duktów zagłębiających się w najbardziej urokliwe zakamarki Puszczy Noteckiej. Spotkanie ma na celu popularyzacje celów zrównoważonego rozwoju poprzez promocję przyjaznych środków transportu, jakim jest z pewnością hulajnoga.

PROGRAM WYDARZENIA:

  1. Zbiórka uczestników w obrębie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” Adres: Grotów 5, 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8699 – godzina 9.30.
  2. Przywitanie Uczestników przez Organizatorów, przekazanie pakietów startowych oraz prelekcja terenowa na temat walorów przyrodniczych i turystycznych Nadleśnictwa Karwin – godzina 10.00-10.30.
  3. Start uczestników III Leśnego Rajdu Hulajnogowego – godzina 10.30. 
  4. Przystanek tematyczny w punkcie trasy „Szkółka leśna Nadleśnictwa Karwin” 52.7655, 15.7418 (pogadanka edukacyjna, możliwość posilenia się oraz uzupełnienia płynów przez Uczestników Rajdu) – godzina 12.30.
  5. Posiłek dla uczestników Rajdu w obrębie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” oraz wręczenie medali. Adres: Grotów 5, 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8699 – godzina 15.00.
  6. Ognisko wraz z ceremonią wręczenia medali na zakończenie III Leśnego Rajdu Hulajnogowego w obrębie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” Adres: Grotów 5, 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8699 – godzina 20.00

ZAPISY:

Zgłoszenie udziału uczestnictwa prosimy kierować drogą mailową na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl lub telefonicznie pod numerem: 691-362-520 w terminie  do 13 czerwca 2021 r.

W zgłoszeniu prosimy podać imię i  nazwisko, miejscowość, ewentualnie nazwę klubu, datę urodzenia.

Lista uczestników będzie aktualizowana i widoczna w załącznikach na dole strony.

REGULAMIN, OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA, TRASA RAJDU ORAZ ULOTKA DOSTĘPNE SĄ NA DOLE STRONY.