Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Zagrożenia biotyczne:

     Z czynników biotycznych największe zagrożenie w ostatnich latach stwarza zwierzyna płowa Dominującym rodzajem uszkodzeń jest spałowanie i zgryzanie, a najczęstszym sprawcą szkód jest jeleń. 

     Co kilka lat na terenie nadleśnictwa ma miejsce gradacja- czyli masowy pojaw szkodników owadzich. Najczęściej przyczyną gradacji są populacje: brudnicy mniszki, barczatki sosnówki, strzygoni choinówki, poprocha cetyniaka i boreczników.

Ochrona przed szkodliwymi owadami polega na ciągłej obserwacji i prognozowaniu m.in. poprzez rozwieszanie pułapek feromonowych do odłowu szkodników - na podstawie ilości szkodnika można określić czy nie nastąpił wzrost populacji. Dopóki panuje w lesie równowaga ekologiczna nie zachodzi konieczność ingerencji leśników w środowisko. W celu utrzymania równowagi ekologicznej zakładane są remizy - dla sprzymierzeńców lasu: ptaków, płazów, gadów, drobnych ssaków i pająków.Wokół rozwiesza się sztuczne gniazda lęgowe i noclegowe dla ptaków i nietoperzy. Dopiero gdy te metody zawiodą i wystąpi gradacja zagrażająca dużym kompleksom, leśnicy przystępują do zabiegów ratunkowych poprzez opryski samolotowe. 

Zagrożenia abiotyczne:

     Z czynników abiotycznych największe zagrożenie dla Nadleśnictwa Karwin  stwarzają:  susze oraz niski poziom wód gruntowych. Niedobór wody na terenie nadleśnictwa jest w części rekompensowany przez budowę sztucznych zbiorników wodnych, wykorzystując do tego celu naturalne obniżenia terenu. 

Zagrożenia antropogeniczne:

     Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

- ochrona lasu przed pożarami,
- zaśmiecanie lasów,
- zanieczyszczenia przemysłowe.

Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprzątanie świata z Akademią Piłkarską Lubuszanina Drezdenko

Sprzątanie świata z Akademią Piłkarską Lubuszanina Drezdenko

Akademia Piłkarska KS Lubuszanin Drezdenko połączyła w minioną sobotę (6 kwietnia 2023 roku) mecz piłkarski z edukacją przyrodniczo-leśną. Wczesnym porankiem blisko osiemdziesięciu młodych piłkarzy z pomocą trenerów i rodziców wyruszyło do lasu. Zabrali ze sobą rękawiczki oraz worki na śmieci. Rozegrali fantastyczne zawody, w ciągu trzech godzin nazbierali dwa pełne kontenery odpadów komunalnych!

Po ciężkiej, ale zwycięskiej rywalizacji na uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez Nadleśnictwo Karwin. Nie zabrakło ewaluacji w formie rozmowy moderowanej. Młodzi piłkarze ochoczo opowiadali jakie śmieci znaleźli i dziwili się, dlaczego wylądowały w lesie. Sygnalizowali też, że śmieć w lasach jest zdecydowanie za dużo.

Młodzi piłkarze po raz kolejny zaświecili przykładem przed społeczeństwem. Ciężką pracą i determinacją oczyścili drezdenecki las miejski. Następnie wielu z nich zagrało w wyjściowym składzie swoich drużyn. Kierujemy wielkie wyrazy podziękowania Szkółce Piłkarskiej Lubuszanina Drezdenko za zorganizowanie fantastycznej inicjatywy. Jednocześnie jest nam przykro, że po raz kolejny najmłodsi musieli posprzątać las po osobach dorosłych.