Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Zagrożenia biotyczne:

     Z czynników biotycznych największe zagrożenie w ostatnich latach stwarza zwierzyna płowa Dominującym rodzajem uszkodzeń jest spałowanie i zgryzanie, a najczęstszym sprawcą szkód jest jeleń. 

     Co kilka lat na terenie nadleśnictwa ma miejsce gradacja- czyli masowy pojaw szkodników owadzich. Najczęściej przyczyną gradacji są populacje: brudnicy mniszki, barczatki sosnówki, strzygoni choinówki, poprocha cetyniaka i boreczników.

Ochrona przed szkodliwymi owadami polega na ciągłej obserwacji i prognozowaniu m.in. poprzez rozwieszanie pułapek feromonowych do odłowu szkodników - na podstawie ilości szkodnika można określić czy nie nastąpił wzrost populacji. Dopóki panuje w lesie równowaga ekologiczna nie zachodzi konieczność ingerencji leśników w środowisko. W celu utrzymania równowagi ekologicznej zakładane są remizy - dla sprzymierzeńców lasu: ptaków, płazów, gadów, drobnych ssaków i pająków.Wokół rozwiesza się sztuczne gniazda lęgowe i noclegowe dla ptaków i nietoperzy. Dopiero gdy te metody zawiodą i wystąpi gradacja zagrażająca dużym kompleksom, leśnicy przystępują do zabiegów ratunkowych poprzez opryski samolotowe. 

Zagrożenia abiotyczne:

     Z czynników abiotycznych największe zagrożenie dla Nadleśnictwa Karwin  stwarzają:  susze oraz niski poziom wód gruntowych. Niedobór wody na terenie nadleśnictwa jest w części rekompensowany przez budowę sztucznych zbiorników wodnych, wykorzystując do tego celu naturalne obniżenia terenu. 

Zagrożenia antropogeniczne:

     Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

- ochrona lasu przed pożarami,
- zaśmiecanie lasów,
- zanieczyszczenia przemysłowe.

Z czynników antropogenicznych największe zagrożenie stanowi zaśmiecanie lasu. W przyszłości bardzo dużym zagrożeniem dla lasów mogą być szyby i rurociągi związane z eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie - relacja

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie - relacja

W dniach 25-26 czerwca odbył się 4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie.

Wydarzenie promujące przyjazne środowisku środki transportu oraz ideę zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Zorganizowane wspólnymi siłami Nadleśnictwa Międzychód, Nadleśnictwa Karwin oraz właścicieli komercyjnego pola biwakowego Grotów 5. Odbyło się pod patronatem honorowym Pana Andrzeja Szelążka Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz patronatem Pani Karoliny Piotrowskiej Burmistrz Drezdenka.

Dzięki Uczestnikom, którzy przybyli z najdalszych zakamarków Polski stworzyliśmy fantastyczny rajd. W ciągu dwóch dni siłami własnych mięśni pokonaliśmy około 50 kilometrów piasków i szutrów Puszczy Noteckiej. Pomimo afrykańskiego upału oraz drobnych kontuzji ilość endorfin "hulaczy" rosła z każdym pokonanym kilometrem. Było to prawdziwe puszczańskie święto przyjaznych środowisku środków lokomocji.

Poza hulaniem, interesujące wykłady dla przybyłych gości przeprowadzili: Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzychód Pan Sylwester Morawiak, dotyczący specyfiki gospodarki leśnej Puszczy Noteckiej oraz Pan Marek Nowak pracownik Nadleśnictwa Międzychód, który opowiedział historię polskiego pogranicza oraz zaginionej osady Radusz. Co więcej warsztaty z podstaw bushcraftu i survivalu przeprowadził zaprzyjaźniony
z Nadleśnictwem Karwin bushcrafter Pan Konrad Busza. 

Nie zabrakło hulajnogowych opowieści przegotowanych przez uczestnika wydarzenia Pana Mirosława Gliszczyńskiego oraz retransmisji spektaklu teatralnego: "Świat nie jest wcale zły. Hulanki Dominika" opisującego przygody na hulajnodze pracownika Nadleśnictwa Karwin.

Do udziału w rajdzie przystąpiło dwadzieścia pięć hulajnóg z całej Polski. Podczas warsztatów liczba uczestników wzrosła do 40 osób.

Serdecznie dziękujemy za udział w Rajdzie. Na koniec pozostaje nam powiedzieć - zapraszamy, do zobaczenia za rok podczas jubileuszowego 5 Leśnego Rajdu Hulajnogowego w Grotowie.