Asset Publisher Asset Publisher

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Za praojców nordic walkingu można uznać fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX w. włączyli spacery z kijkami narciarskimi do swojego letniego treningowego. Ale historia sportu, którą znamy dziś, jest o wiele krótsza.

Tak się zaczęło

W 1988 r. Amerykanin Tom Rutlin nieco przerobił zwykłe zjazdowe kijki narciarskie i zaczął promować marsz z nimi, jako oddzielną formę aktywności: exerstrider. Prawie w tym samym czasie Fin Marko Kantaneva wręczył podczas letnich przygotowań kijki narciarskie swoim uczniom trenującym biegi narciarskie. Na podstawie obserwacji młodych zawodników oraz badań przeprowadzonych później w Finnish Sports Institute w Vierumäki, Kantaneva napisał pracę magisterską poświęconą sauvakävely, czyli „chodzeniu z kijami". Nazwa nordic walking powstała 1997 r., kiedy fińska firma Exel postanowiła wykorzystać pomysł Kantanevy i wypuściła na rynek pierwsze kije specjalnie zaprojektowane do chodzenia. Tak rozpoczęła się ekspansja jednej z najszybciej zdobywających popularność form aktywności.

Nordic walking był skazany na sukces. Jest idealną dyscypliną w czasach, kiedy tak popularny jest trend active ageing, czyli aktywności osób starszych. Ci, którzy nie czują się na siłach, żeby biegać, jeździć na rowerze czy pływać, zawsze mogą chwycić za kije – bo to zbawienie, dla osób, mających problem nawet ze zwykłym poruszaniem się. Z tego powodu do nordic walkingu przylgnęła nawet opinia trochę niepoważnego „sportu dla emerytów". To błąd. W Skandynawii uprawiają go dosłownie wszyscy, a w Findlandii został nawet włączony do programu wychowania fizycznego w szkołach. Pamiętajmy, nordic walking powstał jako element treningu narciarzy biegowych. Kto widział zdjęcie Norweżki Marit Bjoergen, wie, że ten sport uprawiają twardziele. Nordic walking wykorzystuje oczywiście w swoich treningach także Justyna Kowalczyk.

O co w tym chodzi?

Po co nam w ogóle potrzebne te kije? Czym różni się to od normalnego spaceru? Okazuje się, że podczas zwykłego marszu wykorzystujemy zaledwie 40 proc. naszych mięśni. Ruchy wykonywane podczas marszu z kijami angażują prawie 90 proc. mięśni. A więc nordic walking dużo intensywniej wzmacnia nasze ciało. Przy tym, dzięki kijkom, działają na nie mniejsze obciążenia. Taka aktywność jest więc bezpieczniejsza dla osób otyłych lub z problemami ze stawami kolanowymi. Kijki wymuszają też bardziej wyprostowana sylwetkę i poprawiają stabilność na nierównym terenie.

Uprawianie tego sportu przez godzinę pozwala spalić 400-700 kalorii, czyli o 20-40 proc. więcej niż podczas zwykłego spaceru. Mocniej pracują także płuca – o 20-60 proc. niż w czasie marszu.

Takie efekty osiągniemy oczywiście tylko wtedy, jeśli będziemy stosować odpowiednią technikę marszu. Najpierw zakładamy na ręce paski kijków, tak, by nie były zbyt luźne. Później swobodnie opuszczamy ręce wzdłuż tułowia i ciągniemy kije. Marsz zaczynamy naturalnie, wahadłowo poruszając rękami. Kiedy ramię jest w górze, chwytamy rękojeść kija i cofamy ramię wywierając delikatny nacisk. Kiedy ramię będzie na wysokości biodra, puszczamy rękojeść i znów unosimy ramię, ciągnąc kij. Kiedy wypadniemy z rytmu najlepiej wznowić marsz od ciągnięcia kijów. Kiedy nie jesteśmy pewni swojej techniki, powinniśmy poprosić o konsultacje trenera. To niewielki wydatek, dzięki któremu nasz wysiłek będzie efektywny.
Zapraszamy do lasu

Las jest wydaje się naturalnym środowiskiem dla uprawiania nordic walking. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający stawy niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność – dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. No i to czyste leśne powietrze…

Nie dziwi więc, że, szczególnie w czasie wakacji, w niektórych lasach można spotkać więcej osób spacerujących z kijami niż bez. Leśnicy już dawno zauważyli, że, stawiając na nordic walking, przyciągną do lasów więcej turystów, więc tworzą kolejne ścieżki do uprawiania tego sportu oraz organizują imprezy dla jego miłośników. Dziś trudniej znaleźć nadleśnictwo, gdzie nie ma specjalnej trasy, niż takie, gdzie one są. Wiele, jeśli nie większość, oznakowana jest tablicami zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami nordic walking. Na tablicach znajdują się mapy oraz wskazówki dotyczące techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych tego sportu. Informacje na temat tras i planowanych imprez można znaleźć na stronach internetowych Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji, nadleśnictw oraz w serwisie Czaswlas.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie

Hulajnogą przez lasy po raz czwarty? Czy możliwe? Przekonajcie się sami w dniach 25-25 czerwca 2022 roku w Puszczy Noteckiej.

Zapraszamy już po raz czwarty. Jak głosi międzynarodowa fraza #4YOU. Będziemy po raz czwarty dla Ciebie w sercu Puszczy Noteckiej. Z niewielką różnicą,  w porównaniu do lat ubiegłych. Otóż organizatorami wydarzenia są wspólnie Nadleśnictwo Karwin oraz Nadleśnictwo Międzychód, co oznacza że odwiedzimy województwo lubuskie oraz wielkopolskie.

4 Leśny Rajd Hulajnogowy w Grotowie jest wydarzeniem o charakterze międzyregionalnym, skupia społeczności hulajnogowe z całej Europy. Hulacze w ciągu dwóch dni będę mieć do pokonania około 60 kilometrów malowniczych leśnych ścieżek, wijących się poprzez wciąż nieodkryte ostępy Puszczy Noteckiej. Spotkanie popularyzuje ogłoszone przez ONZ cele zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Przede wszystkim, zwraca uwagę na potrzebę ograniczenia emisji śladu węglowego, poprzez, regularne użytkowanie przyjaznych środowisku środków transportu – hulajnóg.

Rajd stoi otworem dla każdego Uczestnika (z ograniczeniem wiekowym, które wymagają obecności opiekuna), który przybędzie do Grotowa z hulajnogą, napędzaną siłami własnych mięśni. Zapraszamy.

PROGRAM WYDARZENIA:

Sobota, 25 czerwca 2022 roku:

  • Zbiórka Uczestników, adres Grotów 5; 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8715 – godzina 9.30.
  • Przywitanie Uczestników oraz zaproszonych gości przez Organizatorów– godzina 9.30-9.45.
  • Wręczenie pakietów startowych dla Uczestników – godzina 9.45-10.00.
  • Start Uczestników „4 Leśnego Rajdu Hulajnogowego” – godzina 10.00.
  • Przejazd uczestników, do historycznej Osady Radusz (obszar administracyjny Nadleśnictwa Międzychód), gdzie przewidziany jest poczęstunek oraz okolicznościowa prelekcja. Współrzędne geograficzne: 52.6792, 15.9049   około godz. 12.30
  • Powrót do miejsca rozpoczęcia Rajdu Posiłek dla Uczestników w lokalizacji Grotów 5,
    66-530 Drezdenko
    – godzina 15.00
  • Podsumowanie pierwszego dnia Rajdu, przekazanie Uczestnikom materiałów edukacyjnych oraz pamiątkowych medali – godzina 16.00.
  • Warsztaty edukacyjne dla Uczestników oraz przybyłych Gości, prowadzi dr Kamil Szpotkowski – godzina 17.00 – 19.00
  • Świat nie jest zły, czyli hulajnogowe, prelekcie podróżnicze od godziny 20.00 do 22.00 (w zależności od ilości zgłoszonych prelekcji)
  • Wspólne ognisko integracyjne od godziny 21.00 do 23.00 (ognisko rozpocznie się w trakcie trwania slajdowisk podróżniczych).

Niedziela, 26 czerwca 2022 roku:

  • Zbiórka uczestników, adres Grotów 5; 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.7733, 15.8715 – godzina 9.00.
  • Wspólne śniadanie dla Uczestników Rajdu w lokalizacji Grotów 5, 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne – godzina 9.30.
  • Start Uczestników w drugim dniu „4 Leśnego Rajdu Hulajnogowego” – godzina 10.30.
  • Przystanek tematyczny nad Jeziorem Źródlanym (Nadleśnictwo Karwin, Leśnictwo Lubiatów) – godzina 11.30.
  • Powrót do miejsca zbiórki. Zakończenie 4 Leśnego Rajdu Hulajnogowego – godzina 13.30.

INFORMACJE DODATKOWE:

  • ZAPISY UCZESTNIKÓW:

Zgłoszenie udziału uczestnictwa prosimy kierować drogą mailową na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 691-362-520 lub 95 762 05 90 wew. 681.

W zgłoszeniu prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość pobytu oraz ewentualnie nazwę klubu.

Lista uczestników, będzie aktualizowana co trzy dni, w załączniku na dole strony.

Zgłoszenia przyjmowane są w dniach od 3 do 20 czerwca 2022 toku.

  • ZGŁOSZENIA PRELEKCJI W RAMACH PANELU DYSKUSYJNEGO „ŚWIAT NIE JEST WCALE ZŁY – HULAJNOGOWE PRELEKCJE PODRÓŻNICZE”.

Odbyłeś ciekawą wycieczkę hulajnogą po Warszawie? Wjechałaś siłą własnych mięśni na Mount Blanc? Uczestniczyłeś w Kolobezkovym Pucharze w Czechach? Lub po prostu lubisz hulać gdziekolwiek – po lesie, do sklepu do babci? Nie ważne, jeśli lubisz dzielić się wspomnieniami
z innymi, weź udział w naszym panelu podróżniczych opowieści.

Zgłoszenia slajdowisk w ramach panelu dyskusyjnego - „Świat nie jest wcale zły, czyli hulajnogowe prelekcje podróżnicze”, przyjmowane są drogą poczty elektronicznej na adres: d.wieczorkiewicz@szczecin.lasy.gov.pl od dnia 3 do 15 czerwca 2022 roku.

Prelekcja powinna zostać przygotowana w formie pokazu multimedialnego, np. ponumerowane zdjęcia w formacie jpg.; jpg., prezentacji PowerPoint.

  • AKCJA „WSPÓLNY DOJAZD”.

W celu ograniczeniu śladu węglowego, osoby przyjeżdżające własnym samochodem do Grotowa, jednocześnie posiadające wolne miejsca, mogą podać informację w zgłoszeniu uczestnictwa, przekazanym organizatorowi. Informacja zostanie opublikowana i będzie publiczna, dla osób pragnących skorzystać ze wspólnego dojazdu, celem ograniczenia emisji szkodliwych spalin do środowiska.

Najbliższym pasażerskim, węzłem kolejowym w sąsiedztwie komercyjnego pola biwakowego „Grotów 5” (bazy Rajdu) jest stacja Nowe Drezdenko. Odległość około 12 kilometrów hulajnogą.

  • PIĄTKOWY PRZYJAZD UCZESTNIKÓW:

W piątek 24 czerwca 2022 roku, około godziny 20.00 w lokalizacji: Grotów 5 66-530 Drezdenko. Współrzędne geograficzne: 52.77334703478196 , 15.871538397277764 odbędzie się ognisko dla osób, które zdecydują się na przyjazd do już w piątek. Ognisko ma charakter nieoficjalny, poczęstunek nie będzie zapewniony przez Organizatora.

  • INFORMACJA O NOCLEGACH
  1. Pole biwakowe „Grotów 5”- Baza Leśnego Rajdu Hulajnogowego. Możliwość rozbicia namiotu oraz po uzgodnieniu, możliwość przespania się w dużym namiocie (konieczność posiadania materacy, łóżek polowych, śpiworów itp.), infrastruktura noclegowa w postaci domków letniskowych i przyczepy campingowej – informację Amadeusz Naczyński – nr tel. 510 106 082 oraz facebook: www.facebook.com/Grotow5  – baza Rajdu.
  2. Gospodarstwo Agroturystyczne „Siedlisko Zaśpiew” - tel. 666696487 oraz www.facebook.com/SiedliskoZaspiew  – odległość około 3 km od bazy Rajdu.
  3. Gospodarstwo Agroturystyczne „Kwiejce – Karpniki” - www.kwiejce.pl – odległość około 6 kilometrów od bazy Rajdu.