Asset Publisher Asset Publisher

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadleśnictwo Karwin sprawuje nadzór nad lasami innej własności w ramach porozumienia pomiędzy Nadleśniczym a Starostą Gorzowskim, Strzelecko–Drezdeneckim i Międzyrzeckim. Ogólna powierzchnia tych lasów wynosi 153,32 ha, dla lasów sporządzono inwentaryzacje stanu lasu.

L.p

Starostwo Powiatowe

Powierzchnia

1

Strzelce Krajeńskie

136,6288 ha

2

Międzyrzec

1,2500 ha

3

Gorzów Wielkopolski

15,4362 ha

Lasy prywatne stanowią około 19 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.

Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Złoty medal olimpijski w leśnej rodzinie!

Złoty medal olimpijski w leśnej rodzinie!

Natalia Kaczmarek polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów, w ubiegłą sobotę została mistrzynią olimpijską Tokio 2020.

Zwyciężyła, biegnąc w drugiej zmianie w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Od tego czasu
w Nadleśnictwie Karwin niepodzielnie panuje atmosfera radości. To dlatego, że Natalia jest córką leśników. Jej mama, Pani Joanna Kaczmarek od lat pracuje jako Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Karwin. Tata przez wiele lat związany był zawodowo z Nadleśnictwem Smolarz.

Pracownicy Lasów Państwowych podzielają szczęście Rodziców. Gratulacje płyną od nadleśnictw z całej Polski. Jesteśmy naprawdę dumni. Życzymy Natalii Kaczmarek kolejnych sukcesów. Tym bardziej, że już niebawem stanie przed wielką szansą, wywalczenia kolejnego medalu w damskiej sztafecie 4x400 metrów.

Trzymajmy mocno kciuki.