Asset Publisher Asset Publisher

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadleśnictwo Karwin sprawuje nadzór nad lasami innej własności w ramach porozumienia pomiędzy Nadleśniczym a Starostą Gorzowskim, Strzelecko–Drezdeneckim i Międzyrzeckim. Ogólna powierzchnia tych lasów wynosi 153,32 ha, dla lasów sporządzono inwentaryzacje stanu lasu.

L.p

Starostwo Powiatowe

Powierzchnia

1

Strzelce Krajeńskie

136,6288 ha

2

Międzyrzec

1,2500 ha

3

Gorzów Wielkopolski

15,4362 ha

Lasy prywatne stanowią około 19 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.

Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zespół Lokalnej Współpracy - spotkanie

Zespół Lokalnej Współpracy - spotkanie

W dniu 19.04.2024 r. w siedzibie Nadleśnictwa Karwin odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy powołanego Decyzją nr 9 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie z dnia 06.02.2024 r. w sprawie powołania Zespołu Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Karwin.

Podczas kameralnej części spotkania została przedstawiona krótka prezentacja na temat Nadleśnictwa Karwin, zasad i celów urządzania lasu oraz wytycznych dotyczących zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej.

Nadleśnictwo Karwin przedstawiło propozycję zasięgu lasów o zwiększonej funkcji społecznej poddając ją pod dyskusję.

Członkowie Zespołu nie zgłosili uwag do przedstawionej propozycji, z zastrzeżeniem, że do wyjaśnienia pozostaje kwestia, czy do terenów leśnych położonych na zachód od obwodnicy Drezdenka będzie swobodny dostęp dla ludności. Zgodnie postanowiono, że w przypadku braku połączenia kompleksu leśnego na zachód od obwodnicy z miastem nie ma potrzeby włączania tych terenów do lasów o zwiększonej funkcji społecznej.

Następnie uczestnicy spotkania udali się na do największego kompleksu lasów o zwiększonej funkcji społecznej tzw. „lasu miejskiego” na terenie Leśnictwa Irena, gdzie wykonawca prac urządzeniowych przedstawił planowane na lata 2025-2034 wskazania gospodarcze. Planowane prace uwzględniają społeczną funkcję tych lasów. Uczestnicy spotkania nie zgłosili zastrzeżeń do planowanych działań.