Asset Publisher Asset Publisher

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadleśnictwo Karwin sprawuje nadzór nad lasami innej własności w ramach porozumienia pomiędzy Nadleśniczym a Starostą Gorzowskim, Strzelecko–Drezdeneckim i Międzyrzeckim. Ogólna powierzchnia tych lasów wynosi 153,32 ha, dla lasów sporządzono inwentaryzacje stanu lasu.

L.p

Starostwo Powiatowe

Powierzchnia

1

Strzelce Krajeńskie

136,6288 ha

2

Międzyrzec

1,2500 ha

3

Gorzów Wielkopolski

15,4362 ha

Lasy prywatne stanowią około 19 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.

Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Projekty rozwojowe w Nadleśnictwie Karwin w latach 2016-2022

Projekty rozwojowe w Nadleśnictwie Karwin w latach 2016-2022

Nadleśnictwo Karwin od 2016 bierze czynny udział w ogólnopolskich projektach rozwojowych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, współfinansowanych ze środków Funduszy Europejskich. Dzięki uczestnictwu w projektach, między innymi rozbudowano obiekty małej retencji wodnej oraz ulepszono zaplecze techniczne ochrony pożarowej lasów.

  1. „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmiany klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”.

W ramach , którego w Nadleśnictwie Karwin wybudowanie zostanie łącznie 16 obiektów małej retencji. Głównym celem podejmowanych działań jest przywrócenie funkcji obszarom mokradłowym, spowolnienie spływu powierzchniowego i utrzymanie wody w środowisku leśnym i jego otoczeniu. Na 15 z planowanych do wykonania obiektów zadanie będzie polegało na budowie urządzeń piętrzących w postaci progów i zastawek, w jednym przypadku w ramach projektu odtworzony zostanie zarośnięty staw śródleśny.

Celem nadrzędnym „Kompleksowego PROJEKTU adaptacji lasów i leśnictwa do zmiany klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych” realizowanego w obszarze Lasów Państwowych jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu. Więcej na temat projektu można dowiedzieć się oglądając film pt. „Woda i las”

2. „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów”.

W ramach projektu "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" Nadleśnictwo Karwin zakupiła samochód patrolowo gaśniczy.

Celem projektu jest zmniejszenie negatywnych skutków wywoływanych przez pożary w lasach oraz sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia i minimalizowanie strat, a w dalszej perspektywie – zmniejszenie średniej powierzchni pożarów i rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szczególnie w nadleśnictwach zakwalifikowanych do I kategorii zagrożenia pożarowego. Jednym z takich nadleśnictw jest właśnie Nadleśnictwo Karwin. Więcej o informacji o projekcie prezentuje poniższy film pt. „Zapobiegać, przeciwdziałać, ograniczać – projekt ochrony przeciwpożarowej lasów.