Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Nadleśnictwa

Nasze lasy

O tym, jakie gatunki drzew tworzą lasy Nadleśnictwa Karwin, decydują przede wszystkim trudne warunki przyrodnicze. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wydmy śródlądowe, na których wykształciły się siedliska borowe, przeważnie ubogie. Teren urozmaicają występujące gdzieniegdzie międzywydmowe mokradła, torfowiska oraz jeziora.

Mała ilość opadów atmosferycznych powoduje, że niewiele gatunków wytrzymuje takie realia. Drzewostany tworzy przede wszystkim sosona. Pozostałe gatunki, takie jak brzoza, dąb, olsza, świerk i buk, spotyka się znacznie radzeij.

Nadleśnictwo Karwin obejmuje obszar 23 489,61 ha.
W skład jednostki wchodzi trzynaście leśnictw: Ustronie, Grotów, Sosnówka, Odyniec, Lubiatów, Irena, Wilcze Doły, Solecko, Kościelec, Bukowo, Kalinówek, Lipki Wielkie, Gościnowo oraz Szkółka Leśna w Gościmiu.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Projekty rozwojowe w Nadleśnictwie Karwin w latach 2016-2022

Projekty rozwojowe w Nadleśnictwie Karwin w latach 2016-2022

Nadleśnictwo Karwin od 2016 bierze czynny udział w ogólnopolskich projektach rozwojowych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, współfinansowanych ze środków Funduszy Europejskich. Dzięki uczestnictwu w projektach, między innymi rozbudowano obiekty małej retencji wodnej oraz ulepszono zaplecze techniczne ochrony pożarowej lasów.

  1. „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmiany klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”.

W ramach , którego w Nadleśnictwie Karwin wybudowanie zostanie łącznie 16 obiektów małej retencji. Głównym celem podejmowanych działań jest przywrócenie funkcji obszarom mokradłowym, spowolnienie spływu powierzchniowego i utrzymanie wody w środowisku leśnym i jego otoczeniu. Na 15 z planowanych do wykonania obiektów zadanie będzie polegało na budowie urządzeń piętrzących w postaci progów i zastawek, w jednym przypadku w ramach projektu odtworzony zostanie zarośnięty staw śródleśny.

Celem nadrzędnym „Kompleksowego PROJEKTU adaptacji lasów i leśnictwa do zmiany klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych” realizowanego w obszarze Lasów Państwowych jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu. Więcej na temat projektu można dowiedzieć się oglądając film pt. „Woda i las”

2. „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów”.

W ramach projektu "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" Nadleśnictwo Karwin zakupiła samochód patrolowo gaśniczy.

Celem projektu jest zmniejszenie negatywnych skutków wywoływanych przez pożary w lasach oraz sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia i minimalizowanie strat, a w dalszej perspektywie – zmniejszenie średniej powierzchni pożarów i rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szczególnie w nadleśnictwach zakwalifikowanych do I kategorii zagrożenia pożarowego. Jednym z takich nadleśnictw jest właśnie Nadleśnictwo Karwin. Więcej o informacji o projekcie prezentuje poniższy film pt. „Zapobiegać, przeciwdziałać, ograniczać – projekt ochrony przeciwpożarowej lasów.