Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Dbamy o to, by las był zawsze...

Jednym z podstawowych obowiązków leśników jest dbałość o to, by niezwłocznie po wyrębie dojrzałego drzewostanu w jego miejscu pojawiło się nowe pokolenie w postaci uprawy leśnej. Szczególny nacisk kładziemy na wzbogacenie składu gatunkowego poprzez wprowadzanie gatunków liściastych w miejscach, gdzie jest to tylko możliwe. W ten sposób zwiększana jest odporoność lasu na szkodliwe czynniki. W odtwarzaniu lasu preferowane jest odnowienie naturalne, czyli powstałe z opadłych na glebę nasion drzewostanu macierzystego.

Leśnicy od kilkunastu lat nieustanie zwiększają lesistość kraju. Najabardziej popularną akcją jest "1000 drzew na minutę".

 

Co można zrobić w jedną, krótką minutkę?
Można posadzić 1000 drzew.
Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew.
800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne.
Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.

 

 

Teraz kilka słów o hodowli...

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Relacja z 31 Pikniku Lotniczego w Trzebiczu Nowym

Relacja z 31 Pikniku Lotniczego w Trzebiczu Nowym

Za nami odlotowy weekend. Wszystko za sprawą 31 Pikniku Lotniczego w Trzebiczu Nowym połączonego z Dożynkami Gminy Drezdenko. Zdecydowanie najliczniejszą publiczność zgromadził piątkowy koncert gorzowianina Dawida Kwiatowskiego. Jednakże największą atrakcją według organizatorów były imponujące akrobacje lotnicze. Do Trzebicza Nowego przybyło kilkadziesiąt ultralekkich samolotów, służących do amatorskiego latania. Wśród najciekawszych znalazły się karbonowy 2000 STING oraz Piper PA38 Tomahawk SP-KC.

Liczna grupa uczestników odwiedziła sobotnie stoisko promocyjne Nadleśnictwa Karwin. Goście w obrębie namiotu mogli, odpocząć w strefie leśnego chill outu, zapoznać się z ekspozycją ponad pięćdziesięciu ziół występujących w Puszczy Noteckiej. Dla najmłodszych przygotowaliśmy słodki poczęstunek oraz liczne gry, zabawy i rebusy przyrodnicze. Największym uznaniem cieszyła się piaskownica w kształcie pnia drzewa, wypełniona piaskiem kinetycznym, w której dzieci mogły odbić tropy leśnych zwierząt: wilka, sarny, dzika, jelenia, zająca, kuny leśnej oraz ptaków żurawia i kaczki. Każdy z młodszych uczestników opuszczał namiot Nadleśnictwa Karwin z okazjonalnym samolotem oznakowanym logiem 100- lecia Lasów Państwowych. Ponadto przygotowaliśmy punktu gastronomiczny w obrębie, którego, uczestnicy mogli skosztować żywności pochodzenia naturalnego w ramach promocji marki „Dobre z lasu” oraz napić się wody z nutką soku z jeżyny i maliny leśnej. Dużą atrakcją okazał się pokazowy lot samolotów patrolowo-gaśniczych typu Dromader, stacjonujących, na co dzień w Leśnej Bazie Lotniczej w Lipkach Wielkich.

Wydarzenie w dniach 23 i 24 sierpnia 2024 roku odwiedziło kilka tysięcy uczestników.